Higiena osobista ucznia

higiena ucznia

Zachowanie higieny dotyczy również uczniów. Szczególnie rodzice najmłodszych powinni o to zadbać. Higiena osobista ucznia to zbiór kilku ważnych zasad, z którymi należy się zapoznać.

Higiena osobista ucznia

Utrzymanie higieny to niezwykle ważna sprawa. Uczeń powinien pojawić się w szkole czysty, w schludnym ubraniu. Dziurawe rajstopy czy brudne ubrania nie wchodzą w grę. Rodzice czy opiekunowie powinni zadbać, aby ich dzieci zawsze chodziły do szkoły czyste. Pamiętajmy, że zadbane ciało to także odzwierciedlenie zdrowego organizmu. Więc higiena to nie tylko sam wygląd, ale także nasze zdrowie.

Rady dla dzieci

Idąc do szkoły nasze pociechy uczą się także samodzielności. Z dala od rodziców trzeba sobie radzić. Higiena ucznia to kilka zasad, które zapewnią mu ochronę przed bakteriami i zdrowie. Codzienna kąpiel czy prysznic to podstawa higieny osobistej. Nie można zapominać o szyi oraz uszach. Nieświeży oddech to przykra sprawa. Kolega z ławki nie musi wiedzieć co jedliśmy na drugie śniadanie, dlatego po każdym posiłku należy dokładnie umyć zęby. Dzięki temu chroni je przed próchnicą i innymi chorobami. Dłonie to nasza wizytówka, więc trzeba o nie zadbać. Krótko przycięte oraz czyste paznokcie to wyznacznik ucznia dbającego o higienę. Nie zapominajmy o tym! Mycie rąk po każdy wyjściu z toalety to podstawa higieny. W szkole z toalet korzystają wszyscy. Ilość bakterii, które znajdują się na deskach, klamkach czy kranach jest ogromna, dlatego dokładne umycie rąk powinno być naszym nawykiem. Każdego dnia uczeń powinien zakładać czyste ubranie i zmieniać bieliznę osobistą. Czysty strój to większa pewność siebie. Nie bez powodu mówi się, że jak cię widzą, tak cię piszą, tym bardziej w szkole.  Ciało wydziela pot, którego zapach jest nieprzyjemny dla otoczenia. Do mycia i pielęgnacji ciała warto stosować odpowiednie kosmetyki, Dobry antyperspirant czy żel pod prysznic pozwolą utrzymać nam ciało w czystości.

Rady dla rodziców

higiena-osobista-ucznia

Rodzice powinni dopilnować, aby ich dzieci zakładały czyste ubrania do szkoły. By zawsze pamietały o kąpieli, myciu włosów czy pielęgnacji dłoni. Warto także sprawdzać dziecku włosy, ponieważ w szkołach często o zarażenie się wszawicą. Każdego wieczoru najlepiej przygotować razem z dzieckiem ubranie do szkoły. To bardzo praktyczny nawyk, którego warto nauczyć malucha. Pozwoli to zaoszczędzić czas rano. Unikniemy także sytuacji, w której maluch założy przypadkowy strój. To rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka, więc zasady higieny przez nich przekazane, pozwolą zadbać o czystość i zdrowie także w przyszłym życiu.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: