Zasady higieny, których przestrzeganie uchroni cię przed grypą

mycie rąk

Grypa może zaatakować każdego z nas. Niezliczona ilość witamin i suplementów czy nawet szczepionek, nie zawsze zabezpiecz nas przed wirusami. Warto poznać zasady higieny, których przestrzeganie uchroni cię przed grypą.

Zasady higieny

Przestrzeganie zasad higieny to najprostsza forma zapobiegania zarażenia wirusami. Takie środki zapobiegawcze pozwalają na ograniczony kontakt ze szkodliwymi wirusami, tym samym zapewniając nam skuteczniejszą ochronę. Nie możemy zapominać, że czystość jest wrogiem bakterii, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka codziennych czynności.

Mycie rąk

Nie zdajemy sobie sprawy ile bakterii znajduje się na klamce, poręczy w autobusie w na restauracyjnym menu. Tysiące osób dotyka te przedmioty każdego dnia. Wśród nich są zarówno zdrowi jak i chorzy, rozsiewający wirus grypy. Po dotarciu do domu, pracy czy też szkoły pamiętajmy o umyciu rąk. Ten prosty nawyk może dużo zdziałać, więc w trosce o zdrowie nie bagatelizujmy go.

Dezynfekcja

Higiena dotyczy nie tylko nas samych ale także przedmiotów,które znajdują się wokół nas. Jeśli ktoś z domowników ma grypę, a mamy małe dziecko, które chętnie wkłada do ust każdą napotkaną rzecz, warto je zdezynfekować. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w środki czystości na bazie alkoholu. Przetrzeć możemy także miejsca, które są często dotykane przez domowników. Klamki od drzwi, telefon, pilot od telewizora, przełączniki światła – to przedmioty na których mogą być zlokalizowane wirusy grypy.

Zmiana pościeli i bielizny

higiena

Zmiana bielizny jest oczywista nawet w przypadku zdrowych osób. Przy pościeli, oprócz częstej zmiany i prania warto zastosować wietrzenie. Wirusy nie przepadają za powietrzem. Dlatego warto wietrzyć pościel w której śpimy oraz wszystkie pomieszczenia domu, nawet kilka razy dziennie.

Osobne przybory toaletowe

Wspólna pasta do zębów czy chusteczki – zapomnijmy o tym, jeśli chcemy zachować zdrowie. Zakatarzmy się w osobną tubkę pasty, własne chusteczki i kubek do mycia zębów. W ten sposób unikniemy zarażenia się grypą. Gdy ktoś z naszych domowników jest chory, ryzyko zarażenia wzrasta. Wtedy warto używać jednorazowych ręczników do wycierania rąk i nie pożyczać cudzych przyborów.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: