Higiena rąk przy opiece zdrowotnej

higiena rąk

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile bakterii znajduje się na waszych dłoniach? Każdego roku, miliony osób choruje z powodu zaniedbań związanych z higieną rąk. W opiece zdrowotnej to podstawowy element, o którym powinni pamiętać pacjenci oraz pracownicy służby zdrowia.

Higiena rąk

Utrzymanie higieny rąk to niezwykle ważny element ludzkiego zdrowia, który ogranicza rozprzestrzenianie się zakażeń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, jak ważne jest mycie rąk, szczególnie jeśli mamy kontakt z osobą chorą. Higiena rąk to jednocześnie jedno z praw pacjenta. Ta prosta czynność może uratować życie. Rola społeczeństwa jest w tym ogromna. Tylko dzięki uwadze środowiska można zmienić ludzkie nawyki na lepsze.

Skala problemu

Skala problemu jest ogromna, nie tylko w państwach, gdzie brakuje wody a warunki sanitarne znacząco odbiegają od normy, ale także w krajach wysoko rozwiniętych. Bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem, stąd wytyczne WHO, dotyczące higieny rąk. Zakażenia związane z zaniedbaniem higieny niosą ze sobą konsekwencje długotrwałej hospitalizacji oraz rozwoju poważnych chorób. Liczba osób, które umierają każdego roku z powodu nieodpowiedniej higieny rąk przy przy opiece zdrowotnej, czy to w szpitalu, czy w warunkach domowych, sięga miliony.

Kiedy należy myć ręce?

Być może nie zdajemy sobie sprawy z sytuacji, kiedy umycie rak powinno być koniecznością i naszym obowiązkiem. Higiena rąk jest zalecana w przypadku zabrudzeń krwią, płynami ustrojowymi, czy po wyjściu z toalety. Przy podejrzeniu zakażenia bakteryjnego czy przed podaniem leków oraz żywności. Ręce myjemy także przed oraz po badaniu pacjenta, po dotknięciu sprzętu medycznego czy zmiany opatrunku. Zauważmy, że po zmianie czy zdjęciu rękawiczek ochronnych, pielęgniarka lub lekarz zawsze myje ręce.

Procedura higieny rąk

higiena

Mycie rąk odbywa się według procedury, którą wyznaczyła organizacja zdrowia. Taki przepis dotyczy opieki pacjenta nie tylko w szpitalu, ale w każdym innym miejscu. Środek myjący musi być odkażający, najlepiej, jeśli jest wytworzony na bazie alkoholu. Aplikujemy go na wewnętrzną część dłoni. Następnie pocieramy dokładnie ręce, przeplatając odpowiednio palce. Czas trwania tej czynności wynosi 20-30 sekund. W przypadku użycia zwykłego mydła i wody, technika higieny wygląda podobnie, z tym, że przed nałożeniem mydła należy zmoczyć ręce, a po umyciu dokładnie spłukać jej wodą i osuszyć ręcznikiem.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: