Mycie włosów

Mycie włosów

Zdrowe, lśniące włosy są nie tylko ozdobą, ale też oznaką zdrowia. Ich mycie jest podstawowym zabiegiem nie tylko pielęgnacyjnym, ale i higienicznym.Oczyszczanie włosów może odbywać się mechanicznie, przy użyciu grzebieni i szczotek, , a ponadto za pomocą mycia wodą i szamponem. Zanieczyszczenia włosów mogą mieć pochodzenie zewnętrzne (jak brud, kurz, różnego rodzaju preparaty do modelowania włosów) jak i wewnętrzne (wydzieliny gruczołów potowych i łojowych). Bardzo ważnym jest, aby utrzymywać higienę włosów i skóry głowy na właściwym poziomie, tj. nie dopuszczać do ich zaniedbania. Pojawia się wtedy uciążliwe swędzenie, może wystąpić łupież, łojotok, a nawet wszawica – która dodatkowo jest wysoce zaraźliwą chorobą. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie. Wydawać by się mogło, że to żadna filozofia, a jednak…Istnieje bardzo dużo odmiennych opinii na temat tego, jak myć, kiedy, czym…
Nie można stworzyć uniwersalnych zasad dotyczących częstości mycia skóry głowy, bowiem włosy różnią się pod kątem potrzeb. Jeśli nasze włosy potrzebują codziennego mycia (bo np. mamy tendencje do łojotoku) – to trzeba im je zapewnić. Ważne, aby przy płukaniu włosów nie używać gorącej wody. Może ona bowiem wysuszać skórę głowy i doprowadzić do jeszcze silniejszej pracy gruczołów łojowych. Ważne, aby za każdym razem bardzo dokładnie spłukiwać pianę z szamponu. Najlepiej wybrać taki, który będzie dostosowany do rodzaju włosów. Przy codziennym ich myciu dobrze jest zdecydować się na łagodny preparat z ekstraktami roślinnymi. Nigdy nie lejemy kosmetyku bezpośrednio na
włosy – należy go najpierw rozcieńczyć na dłoni z wodą. Kwestia dwukrotnego mycia zależy od potrzeb (i od tego czy używamy lakierów, pianek, żeli czy innych kosmetyków, które pozostają we włosach). Mycie włosów nie powinno polegać na mocnym ich tarciu, szorowaniu, ale na delikatnym masażu, ugniataniu. Pamiętajmy, że skóra głowy jest delikatna i podatna na urazy. Podobne zasady obowiązują przy wycieraniu włosów – nie powinno się ich wykręcać czy trzeć ręcznikiem. Dużo lepiej jest używać bawełnianej koszulki, w którą owija się włosy na około 15 minut tak, aby wsiąknęła w nią woda. W idealnym świecie – pozwolilibyśmy po całym zabiegu wyschnąć włosom naturalnie, jednak, jako że zwykle nie mamy na taki luksus czasu, korzystamy z suszarki. Warto przy tym mieć na uwadze, aby strumień zawsze był jak najchłodniejszy, i aby suszenie rozpoczynać od nasady włosów po końcówki (najłatwiej ulegają one spaleniu). Zanim jednak przystąpimy do mycia, balsamowania, i suszenia włosów – warto pamiętać, aby je rozczesać, dzięki czemu podczas dalszych zabiegów będą mniej się plątać. Po myciu natomiast – lepiej mokrych włosów nie czesać, a jedynie delikatnie rozdzielić palcami lub grzebieniem z dużym rozstawem (dzięki temu uniknie się niepotrzebnych uszkodzeń mechanicznych włosów).

PODZIEL SIĘ: