Higiena włosów i skóry głowy

włosy

Higiena włosów i skóry głowy jest tak samo ważna jak higiena ciała. Jej zaniedbanie może prowadzić do wypadania włosów czy innych problemów skórnych. Jak dbać o czystość włosów i skóry głowy?

Właściwa higiena włosów i skóry głowy

Czyste i zadbane włosy są naszą ozdobą oraz wyznacznikiem zdrowia. Ich kondycja może być efektem naszych zabiegów, nieodpowiedniej pielęgnacji czy zbyt silnych kosmetyków. Dbanie o włosy powinno być tak samo ważne jak higiena naszego ciała. Mycie włosów oraz ich czesanie to prosta czynność, która pozwala na oczyszczenie pasm z wszelkich substancji takich jak pozostałości lakieru, brud oraz łój. Brak odpowiedniej higieny włosów i skóry głowy może dać początek problemów skórnych, związanych z ich wypadaniem czy łupieżem. Jeśli chcemy cieszyć się atrakcyjną fryzurą i zdrową kondycją włosów, nie możemy zapomnieć o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Mycie włosów

Mycie włosów i jego częstotliwość zależy od rodzaju włosa oraz naszych potrzeb. Włosy normalne mogą być myte dwa-trzy razy w tygodniu. Do takich kosmyków nie potrzebujemy specjalistycznych szamponów. Każdy produkt do mycia głowy będzie odpowiedni. Cienkie i suche włosy potraktujmy szamponem dla osłabionych i zniszczonych włosów. Szybko je zregenerują i nawilżą. Ten sam produkt sprawdzi się w przypadku kręconych pukli, Odpowiednio je oczyści i wypielęgnuje. Pamiętajmy, aby nie nakładać szampony bezpośrednio z butelki na głowę. Najlepiej rozrobić go wcześniej w dłoniach czy w kubeczku z dodatkiem wody. Podczas mycia wykonajmy także masaż skóry głowy, który pobudzi cebulki włosa. Do płukania nigdy nie stosujmy gorącej wody, ponieważ może ona pogorszyć stan fryzury. Letni strumień będzie odpowiedni. Na koniec płukania możemy zastosować strumień zimnej włosy, co korzystnie wpłynie na ich wygląd. Niektórzy myją głowę każdego dnia, inni tylko raz w tygodniu. Ważne, abyśmy czuli się z naszą fryzurą komfortowo.

Suszenie włosów

Gorące powietrze suszarki wysusza włosy i może podrażnić skórę głowy. Podczas suszenia trzymajmy suszarkę w określonej odległości od głowy, tak by nie spalić swoich włosów. Do suszenia laków warto stosować suszarki z jonizacją. Najlepszy efekt uzyskamy jednak pozostawiając włosy do naturalnego wyschnięcia. Susząc ręcznikiem nie pocierajmy materiałem włosów, tylko delikatnie przykładajmy do głowy, zbierając nadmiar wody. W ten sposób nie połamiemy włosów.

Szczotkowanie

Czesząc włosy wybierz dobrą szczotkę lub grzebień. Kręcone pukle potraktujmy grzebieniem z szeroko rozstawionymi kolcami. Szczotka może zamienić naszą fryzurę w afro. Włosy rozczesujemy od nasady głowy, ku dołowi. Nie szarpiemy i ciągniemy kosmyków. Pamiętajmy, że mamy rozczesać włosy a nie wyrwać je sobie z głowy. Jeśli mamy problem z tą czynnością, zastosujmy wcześniej spray ułatwiający rozczesywanie lub odżywkę. Gdy to nie pomoże, zmieńmy sprzęt do czesania na nową szczotkę czy grzebień.

Spinanie włosów

higiena włosów

Nigdy nie związujmy włosów w kucyk, jeśli kładziemy się spać z mokrymi puklami. Gumka może spowodować odkształcenia fryzury czy zniszczenia struktury włosa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaplecenie warkocza. Podczas związywania czy spinania ostrożnie wkładajmy wsuwki i używajmy gumek, które nie szarpią włosów. Nie związujmy ich zbyt mocno. Dobrym akcesorium będą gumki wykonane z gumy czy te bez metalowych elementów, w które często wplątują się pasma. Pamiętajmy także o tym, że włosy również potrzebują odpoczynku. Związane cały dzień odetchną, jeśli rozpuścimy je na noc.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: