Higiena skóry głowy i włosów – o czym warto pamiętać?

higiena

Włosy – dla jednych atut, dla innych koszmar. Włosy wymagają pielęgnacji i uwagi. Fryzura nigdy nie wygląda dobrze na brudnych i poplątanych włosach. Higiena skóry głowy i włosów to podstawowy element dbania o nasz wizerunek i zdrowie. O czym warto pamiętać, by cieszyć się piękną fryzurą?

Higiena skóry głowy i włosów

Najwyższa pora, by przypomnieć sobie o wizycie u fryzjera i właściwej pielęgnacji włosów. Chodzenie przez dłuższy czas w kucyku czy niemycie pukli przez długie tygodnie, raczej nie służą naszym włosom i skórze głowy. Podążając za modą często zapominamy, co jest dobre dla naszego zdrowia, a co może mu tylko zaszkodzić. Dziś podpowiadamy których produktów używać, by włosy były zawsze zadbane i pełne blasku.

Szampon, maska i odżywka

Szampon, odżywka do włosów oraz maska to podstawowy zestaw do pielęgnacji włosów. Niezbędne produkty oczyszczają włosy z brudu i innych zanieczyszczeń oraz pozostałości kosmetyków stylizacyjnych. Odżywiają je i regenerują. Ich regularne stosowanie wpływa na stan włosów i skóry głowy. W przypadku łupieżu należy stosować szampony przeciwłupieżowe, które pomogą pozbyć się uciążliwego problemu. Włosy myjemy tak często, jak tego potrzebujemy. Brudne i tłuste pasma wyglądają nieestetycznie, dlatego nie zapominajmy, że trzeba myć je regularnie a nie chować pod czapka czy kapeluszem.

Szczotka i grzebień

Szczotka i grzebień to akcesoria, które rozczesują włosy. Ważne, by nie ciągnąć ich podczas czesania. W końcu mamy je rozczesać a nie wyrwać. Warto wybrać taką szczotkę, która dodatkowo będzie masowała skórę głowy, stymulując cebulki włosa do jego wzrostu. Grzebień sprawdzi się u posiadaczy fal i loków, choć nawet dobra szczotka poradzi sobie z takim rodzajem włosów. Pamiętajmy, aby akcesoria regularnie czyścić i po każdym czesaniu, usuwać z nich włosy.

Prostownica, suszarka i lokówka

Jeśli nie musimy suszyć włosów suszarka, pozostawmy je do naturalnego wyschnięcia. Będą zdrowsze i bardziej błyszczące. Susząc pukle suszarka, trzymajmy sprzęt w odległości kilkunastu centymetrów. Prostownicę i lokówkę powinniśmy czyścić i dezynfekować. Wszelkie zabiegi tego typu niszczą włosy, dlatego zawsze używajmy kosmetyków ochronnych i ograniczajmy użycie tego typu gadżetów.

Spinki, gumki i doczepy

do włosówWłosy najlepiej czują się w naturalnym wydaniu, ale nie zawsze możemy pozwolić sobie na rozpuszczone włosy. Gdy już musimy związać je w koński ogon czy warkocz, nie używajmy zwykłych gumek. Recepturki i gumki z metalowymi wykończeniami uszkadzają włosy, plączą je i łamią. Ściągając taką gumkę z włosów, wyrywamy sobie wraz z nią nasze kosmyki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą gumki silikonowe. Popularne sprężynki nie odkształcają włosów i nie powodują ich wyrywania. Są wygodne i bezpieczne dla naszej fryzury. Doczepy zostawmy na specjalne okazje. Cieszmy się naturalną fryzurą, a przekonamy się, że wcale nie potrzebujemy dodatkowych pasm, by wyglądać dobrze. Nasza skóra głowy z pewnością doceni to, że dajemy jej odpocząć.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: