Higiena na plaży

higiena na plaży

Gorące słońce i wakacyjny okres zachęcają do spędzania czasu na plaży. Miejsce to, jest dość charakterystyczne, ale również w nim nie możemy zapominać o zasadach higieny. Na czym powinna polegać higiena na plaży?

Higiena na plaży, czyli o jakich zasadach warto pamiętać

Plaża to miejsce publiczne, gdzie w sezonie letnim gromadzi się dużo ludzi. Każdy z nas ma prawo do relaksu i wypoczynku, o ile potrafi się odpowiednio zachować. Plaża sama w sobie jest także miejscem, gdzie gromadzi się mnóstwo bakterii. Wakacje nie zwalniają nas z dbania o higienę swojego ciała oraz otoczenia. O zasadach dotyczących czystości i ochrony zdrowia zawsze warto pamiętać. Jak więc powinna wyglądać higiena na plaży?

Ręcznik, koc lub mata plażowa

Siedzenie na piasku może być przyjemne, ale grozi infekcjami intymnymi, szczególnie jeśli na pisaku usiądziemy w mokrym stroju kąpielowym. Aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii, warto zabrać na plażę ręcznik, koc lub matę. Po wizycie na piaszczystej plaży należy wyprać nasze tekstylia oraz ubranie. Ręcznik przyda nam się również do przykrycia leżaka. Na plażach zwykle można wynająć leżaki, pozwalające na wylegiwanie się nad morzem czy oceanem. Te z kolei, nie zawsze są czyszczone po każdym użytkowniku, więc dla bezpieczeństwa własnego zdrowia i higieny, najlepiej przykryć je ręcznikiem. Jeśli nie mamy takowe przy sobie, równie dobrze sprawdzi się koc czy ubranie.

Worek na śmieci

Ilość koszy na śmieci, zlokalizowanych na plaży zawsze jest nie dość proporcjonalna, do odpadków, pozostawionych przez plażowiczów. W rezultacie, w piasku znajdujemy niedopałki papierosów, butelki czy opakowania po wszelkich słodyczach. Nie dokładajmy się do niechlubnej wizytówki plażowiczów, tylko śmieci zapakujmy do worka i wyrzućmy, opuszczając plażę. Korona nam z głowy nie spadnie, a środowisko zdecydowanie będzie z tego powodu wdzięczne. Pamiętajmy, że o czystość wokół siebie też należy dbać.

Chusteczki i woda

Na plaży przydadzą się nam chusteczki, najlepiej te nawilżane. Mycie rąk w morskiej wodzie nie jest najlepszym pomysłem, dlatego butelka wody będzie jak znalazła, zwłaszcza przy dzieciach. Absolutnie nie próbujmy myć owoców czy warzyw w morskiej wodzie, zróbmy to przed wypadem na plażę lub na miejscu, ale z wykorzystaniem wody w butelce.

Toaleta na plaży

higiena na plażyNiektórzy traktują plażę jak jedną wielką toaletę. Wyprowadzają tam zwierzęta, które zamieniają piękną i czystą plażę w siedlisko chorób. Będąc na plaży, korzystajmy z toalet umieszczonych w jej okolicy, zachowując oczywiście podstawowe zasady higieny, takie jak mycie rąk.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: