Jak o higienę dbają astronauci?

higiena-osobista-w-kosmosie

W kosmosie panują zupełnie inne warunki niż na ziemi. Nie znajdziemy tam bieżącej wody i innych udogodnień pozwalających na zachowanie prawidłowej higieny osobistej. Jednak astronauci przebywający w przestrzeni kosmicznej także dbają o czystość. W jaki sposób to robią?

Praca astronauty to dla wielu zawód z dziecięcych marzeń. Nie należy ona jednak do najłatwiejszych. Kosmos rządzi się własnymi prawami a z tym wiąże się także podejście do higieny, które może okazać się wyzwaniem. Trudności jest wiele, ale naukowcy postarali się o takie rozwiązania, aby ułatwić życie podczas kosmicznej podróży.

Łazienka na statku kosmicznym

Nienaturalne warunki wymagają odpowiednich urządzeń, które będą pełnić rolę pryszniców czy umywalek. O takich luksusach jak przyjemna kąpiel w wannie możemy tylko pomarzyć. Statki kosmiczne są wyposażone w specjalne dystrybutory. Woda jest zamknięta w hermetycznych woreczkach, które podłącza się do odpowiedniego sprzętu. Tak samo mydło czy szampon do włosów. Ciecze te są ze sobą wymieszane i nie wymagają już spłukiwania. Toaleta zaś znajduje się zwykle w rogu pokładu i przypomina w wyglądzie znany nam odkurzacz. Mycie zębów polega na użyciu specjalnie zapakowanej pasty, którą połyka się, bez jakiegokolwiek płukania.

Kąpiel w stanie nieważkości

W kosmosie woda zachowuje się zupełnie inaczej, jest widoczna w postaci baniek, które z trudem odczepiają się od dłoni. Takie zachowanie cieczy powoduje stan nieważkości, panujący na pokładzie. Każda kropla jest wykorzystywana ponownie, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Astronauci przebywają na statku nawet pół roku czasu. Pakiety, w postaci saszetek, służące do mycia są przygotowane tak, aby wystarczyły na całą ich misję.

Dbanie o higienę osobistą w takich warunkach nie jest łatwe. Jednak astronauci są odpowiednio przygotowywani do funkcjonowania w przestrzeni kosmicznej. A jak wiadomo, higiena jest bardzo ważna, więc pamięta się o niej nawet w odległej galaktyce.

PODZIEL SIĘ: