Podpaski czy tampony – poznaj ich wady i zalety

podpaski czy tampony

Menstruacja pojawia się u nas co miesiąc od czasu dojrzewania aż do menopauzy. Zatrzymuje się jedynie w wyniku ciąży lub dolegliwości zdrowotnych. Miesiączka to efekt zmian, które zachodzą w błonie śluzowej macicy, przygotowującej się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Wpływają na nie hormony wytwarzane w jajnikach – estrogeny i progesteron. Ten ostatni jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, wywołując złuszczanie się nabłonka macicy. To właśnie jest menstruacja, która może trwać od 4 do 8 dni. Okres wymaga od nas specjalnej dbałości o higienę intymną. Co jest lepsze – tampon czy podpaska? Każda z nas musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Wybór między tamponami a podpaskami tylko wydaje się łatwy. Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Aby wybrać odpowiednio, musimy przeanalizować nasz styl życia. Ważne jest, ile czasu spędzamy na aktywności fizycznej, jakie ubrania i bieliznę lubimy nosić czy to, jaką mamy pracę. Niektóre panie lubią zmieniać środki higieniczne w zależności od obfitości miesiączki lub okoliczności. Co warto wiedzieć o tamponach i podpaskach, aby dobrze wybrać?

Podpaski – zalety

Podpaski są dostępne na rynku w różnych wariantach – możemy wybrać ich długość, kształt, grubość, a nawet zapach. Możemy wybrać odpowiednie dla nas w zależności od obfitości okresu, swojej wagi i wzrostu czy trybu życia. Podpaski mogą mieć też skrzydełka, czyli boczne fałdy, które nie pozwalają krwi menstruacyjnej pobrudzić brzegów bielizny. Najważniejszym plusem podpasek jest fakt, że nie przyczyniają się one do rozwoju infekcji intymnych. Nie podrażniają skóry ani śluzówki oraz pochłaniają wydzielinę, zapobiegając zabrudzeniom. Należy je jednak często zmieniać, aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów. Są także idealnym rozwiązaniem na noc, ponieważ tampony trzymane zbyt długo w pochwie mogą przyczynić się do rozwoju zakażenia lub wywołać wstrząs toksyczny. Podpaski wybierane są często przez panie o słabym krwawieniu miesiączkowym lub mniej aktywnym trybie życia.

Podpaski – wady

Podpaski niestety nie są wolne od wad. Ich przeciwniczki wskazują na częste występowanie podrażnień skóry okolic intymnych. Szczególnie dzieje się tak, gdy ich skrzydełka ocierają o delikatny naskórek. Ponadto te środki higieny mogą być nasączone specjalnymi związkami chemicznymi absorbującymi krwawienie, na które część pań może mieć uczulenie. Podpaski ponadto są elastyczne, dlatego łatwo się zawijają i przesuwają, co może spowodować przeciekanie wydzieliny przez bieliznę. Grube i duże podpaski mogą być także widoczne przez ubranie, co dla kobiet jest dosyć niekomfortowe, zwłaszcza w okresie letnim. Istotny jest dobór właściwych podpasek. Powinny mieć naturalną, bawełnianą powłoczkę wchłaniającą, by nie wywołać odparzeń. Ważny jest też mocny klej, zapobiegający przesuwaniu się. Co najistotniejsze, wymiary podpasek powinny być dopasowane do naszych potrzeb, inaczej na pewno przysporzą nam problemów.

Tampony – zalety

Tampony to środki higieniczne, które kobiety umieszczają wewnątrz pochwy, dzięki czemu są niewidoczne. Umożliwiają paniom komfortowe uprawianie sportu, pływanie na basenie, opalanie się czy noszenie krótkich spodenek. Nie podrażniają one skóry okolic krocza oraz zapobiegają przykremu zapachowi. Stosują je często panie z dosyć obfitymi miesiączkami, bo tampony są w stanie wchłonąć większą ilość wydzieliny. Istotny jest dobór właściwego wymiaru tamponów, przy którym musimy wziąć pod uwagę stopień nasilenia krwawień oraz rozmiar naszej pochwy. Tampony należy zmieniać co 4 do 8 godzin. Ich noszenie nie jest bolesne, jeśli są założone prawidłowo. Ich największą zaletą jest dyskrecja, dlatego panie często sięgają po nie, gdy szykują się na wyjście wymagające kusej lub eleganckiej odzieży.

Tampony – wady

podpaski

Tampony nie są jednak polecane wszystkim paniom. Te, które borykają się z nawracającymi infekcjami intymnymi, powinny raczej sięgnąć po podpaski. Tampony nierzadko podrażniają nabłonek pochwy, przez co nasilają stopień infekcji. Dodatkowo ich aplikacja może wywoływać ból. Raz na 24 godziny należy zastąpić je podpaską. Sprawdzi się ona lepiej także podczas snu, jeżeli miesiączkująca kobieta ma obfite krwawienia. Tampon nie powinien przebywać w pochwie dłużej niż 8 godzin, bo zbyt długo pozostawiony może być przyczyną zakażenia. Wstrząs toksyczny zdarza się rzadko, zazwyczaj wtedy, gdy kobieta ma założony tampon przez zbyt długi okres czasu. Spowodowany jest przez bakterię Stapylococcus aureus i przypomina objawami grypę – pojawiają się bóle mięśni, gorączka, wymioty, biegunka i zawroty głowy. W przypadku jego wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podpaski czy tampony – co wybrać?

Wybór odpowiedniego środka higieny intymnej to dylemat każdej kobiety. Na szczęście sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju produktów. Najlepszym sposobem jest wypróbowanie wielu z nich i wybór tego najlepszego. Możemy także zmieniać środki higieny w zależności od potrzeby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na basen czy imprezę sięgnąć po odpowiedniego rozmiaru tampon, za to na noc lub do pracy wybrać podpaskę. Ważne, żebyśmy czuły się komfortowo i kobieco także podczas okresu.

Karolina Solga

PODZIEL SIĘ: