Higiena w szpitalu

higiena w szpitalu

Szpital to miejsce, gdzie zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny jest priorytetem. W końcu chodzi o ludzkie zdrowie oraz życie. Higiena w szpitalu rządzi się jasno określonymi prawami, które obowiązkowo muszą być przestrzegane.

Higiena w szpitalu, czyli ochrona zdrowia pacjentów i pracowników

W takim miejscu jak szpital, nie ma mowy o zaniedbaniu zasad higieny. W grę wchodzi cudze zdrowie i życie, więc przestrzeganie ich, jest jak najbardziej uzasadnione. Oprócz czystych korytarzy, sal i sprzętu, ważne są także inne aspekty. Niewiele trzeba, by doszło do poważnego zakażenia, szczególnie w miejscu, gdzie znajduje się dużo bakterii i wirusów. Tym bardziej szpital musi spełniać warunki określone przez sanepid oraz inne urzędy. Każdy z nas pragnie leczyć się w bezpiecznych warunkach, dlatego higiena w szpitalu wyglądać powinna tak, a nie inaczej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Uchylamy rąbka tajemnicy szpitalnego środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem higienicznych warunków pracy.

Ubrania ochronne

Zwróćmy uwagę, że lekarze oraz inni pracownicy służby zdrowia, jak pielęgniarki, położne czy salowe, pracują w ubraniach ochronnych. Uniformy to standard każdego szpitala. Ubrania pracowników muszą być czyste. Te, w których chodzą na co dzień, są źródłem bakterii, przynoszonych z zewnątrz. Stroje zamienne, pozawalają ograniczyć ich ilość. Na niektórych oddziałach obowiązkowo zakłada się jednorazowe płaszcze ochronne. Dotyczy to wszystkich odwiedzających. Taki zabieg  ma na celu zniwelować kontakt chorych z bakteriami. Niech więc następnym razem, nie zdziwi nas prośba pielęgniarki, o założenie ochraniaczy.

Jednorazowe igły i strzykawki

Akcesoria do iniekcji maja bezpośredni kontakt z ciałem i krwią pacjenta. Trudno, aby były używane wielokrotnie. Igły i strzykawki jednorazowego użytku zapewniają sterylne i bezpiecznie pobranie krwi czy aplikację leku. Dzięki temu nie ma obaw o zakażenie. Takie akcesoria to podstawowe wyposażenie szpitala. Pielęgniarka zawsze powinna sięgać po nowe igły i strzykawki, jeśli zaobserwujemy coś podejrzanego, mamy prawo zainterweniować.

Jednorazowe rękawiczki

Lateksowe rękawiczki to nieodłączny element stroju lekarza czy pielęgniarki. W końcu takie osoby mają częsty kontakt z różnymi pacjentami. Jednorazowe rękawiczki zapewniają higienę, komfort i bezpieczeństwo pracy. Wystarczy bowiem skaleczenie, by zarazić się poważną chorobą od pacjenta. Będąc u lekarza zauważy, że wykorzystują oni nawet specjalną technikę zakładania i ściągania rękawiczek, by miały one jak najmniejszy kontakt z ciałem bakteriami.

Środki do dezynfekcji

higiena w szpitaluW szpitalach wykorzystuje się specjalne środki do dezynfekcji. Mowa o wszelkich substancjach do mycia, zarówno podłóg, sprzętu medycznego jak i rąk. Przed zbadaniem pacjenta oraz po wykonaniu takiej czynności, lekarz oraz pielęgniarka, powinni umyć ręce środkiem dezynfekującym i antybakteryjnym. Sama procedura mycia rąk jest ściśle określona. Czyste ręce to obowiązek pracowników służby zdrowia. Chodzi bowiem nie tylko o zdrowie pacjentów, ale również ich samych.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: