Higiena intymna u dzieci

Higiena intymna u dzieci

Dbanie o higienę okolic intymnych dziecka jest dla wielu młodych mam wyzwaniem. Przede wszystkim warto zauważyć, iż pielęgnacja dziewczynek różni się od pielęgnacji chłopców. Poza tym – fakt, że niemowlę posiada delikatną, podatną na podrażnienia skórę wcale nie zwalnia z obowiązku jego częstej kąpieli. Wręcz przeciwnie. Częste mycie w wodzie o optymalnej temperaturze i przy użyciu neutralnych, hipoalergicznych kosmetyków to element dbania o zdrowie malucha. Bardzo dużo wątpliwości budzi higiena intymna niemowląt, a raczej to, jak czynności z jej zakresu podejmować.

Ostrożność przy kąpieli.

Kluczem do tego, by dostosować pielęgnację do potrzeb dziecka jest dokładna obserwacja reakcji skórnych. W przypadku dziewczynek należy zachować staranność i ostrożność w myciu okolic intymnych – są one bowiem szczególnie wrażliwe na podrażnienia oraz bakteryjne infekcje. Kosmetyki do mycia oraz chusteczki stosowane do podmywania (np. po zmianie pieluchy/pampersa) powinny mieć naturalny odczyn pH, aby nie wysuszać delikatnej śluzówki. Podczas mycia okolic intymnych należy uważać, by nie wyjałowić okolic intymnych z naturalnej flory bakteryjnej, to ona zapewnia bowiem ochronę przed infekcjami. Jeśli chodzi o higienę intymną chłopców – trzeba zachować podobną ostrożność.

Delikatne środki myjące.

Podczas kąpieli korzystać z delikatnych środków myjących, nie odsuwać napletka na siłę (który przez jakiś czas w sposób naturalny przylega do żołędzi, dopiero później może się odklejać). Niezależnie od płci konieczne jest zapobieganie odparzeniom poprzez unikanie kontaktu skóry z wilgocią (dziecko poci się intensywnie latem) oraz stosowanie specjalnych kremów i balsamów. Pielęgnacja starszych dzieci powinna być połączona również z edukacją. Maluchy od najmłodszych lat muszą uczyć się podstaw dbania o swoje ciało. Dzięki temu będą też bardziej świadome, wcześniej zyskają płciową tożsamość. Łatwiej będzie im też komunikować ewentualne problemy z tego zakresu (co jest bezcenne w przypadku wizyt u lekarza, kiedy dużą rolę odgrywa wywiad z małym pacjentem).

TAGI: Niemowlę częsta kąpiel, niemowlak, dzieci, specjalne kremy, balsamy,zapobieganie odparzeniom, pieluchy.

PODZIEL SIĘ: