Grypa a higiena

grypa

Wirus grypy szybko się przenosi, zarażając kolejne osoby. Długie kolejki w szpitalach mówią same za siebie. Do rozwoju grypy przyczynia się brak odpowiedniej higieny. Proste zasady mogą uchronić nas przed zarażeniem. Grypa a higiena – jak dbać o czystość, by zachować zdrowie?

Groźna grypa

Grypa najbardziej atakuje w sezonie jesienno-zimowym. Nie straszny jej mróz. Wirus grypy nie ginie w niskich temperaturach, pozostaje aktywny i łatwo się rozprzestrzenia. Składa się mikroskopijnych cząsteczek, które przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy dotknięcie ręki chorego czy przedmiotu, którego dotykał, by zarazić się grypą. Choroba jest groźna szczególnie dla dzieci i osób starszych, których układ odpornościowy nie jest w pełni sprawny. Ważną kwestią w profilaktyce grypy, oprócz szczepień jest higiena. Zachowanie zasad higieny może uchronić nas przed atakiem wirusa grypy.

Mycie rąk

Częste mycie rąk jest ważne, ponieważ bakterie osiadają się na naszym ciele. Nie widzimy ich, ale dzięki wysokiej temperaturze i detergentom, czyli mydła lub innych środków myjących, możemy się ich pozbyć. Po wejściu do domu, po kichnięciu, powinniśmy dokładnie umyć ręce. Lekarze przestrzegają także przed dotykaniem oczu i twarzy nieumytymi dłońmi, przez co możemy rozprzestrzeniać wirusa. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziemy zalecenia, które także obejmują higienę rąk. Wirus może przetrwać na skórze czy przedmiotach kilka godzin, więc lepiej pamiętać o myciu rąk, niż chorować.

Chusteczki higieniczne

Chusteczki mogą uratować nas w różnych sytuacjach. Jednym z objawów grypy jest katar. Przez ciągłe kichanie rozsiewamy wirusa grypy, zarażając innym. Ważne, by zakrywać nos podczas kichania chusteczkami. Następnie wyrzucamy je do kosza, nie zostawiamy na krześle czy łóżku. Jak najszybciej pozbywamy się bakterii, dbając tym samym o zdrowie naszych bliskich.

Ograniczenie kontaktu fizycznego

Bardzo ważnym elementem przy grypie jest ograniczenie kontaktu fizycznego. Osoba chora rozprzestrzenia wirusa, więc można się od niej zarazić. Najlepiej zachować odległość ok. 1 metra. Nie przytulamy się, nie ściskamy dłoni ani nie całujemy się z chorym. Zapomnimy także o piciu z jednego kubka czy butelki. Zachowanie tego typu ostrożności jest konieczne, jeśli sami nie chcemy wylądować w łóżku. Pamiętajmy, że przy grypie zaleca się pozostanie w domu i dużo odpoczynku.

mycie rąkJeśli tylko zaobserwujemy objawy grypy, do których oprócz kataru czy kaszlu zaliczamy także dreszcze, ból mięśni czy wysoką gorączkę, zgłośmy się do lekarza. Przebywając w miejscach, w których możemy się zarazić, jak komunikacja miejska, zakłady racy czy szkoły, nie zapominajmy o częstym myciu rąk. Dbajmy o higienę i swoje zdrowie, a przejdziemy przez sezon grypowy bez konieczności wizyt u lekarza.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: