Zdrowe zęby twojego dziecka

zdrowe zęby

Higiena jamy ustnej stanowi ważny element zdrowia każdego człowieka. Najmłodsi niechętnie sięgają po pastę i szczoteczkę, więc nawyk mycia zębów muszą przyswoić. Co zrobić, by zęby twojego dziecka były zdrowe?

Uzębienie kilkulatka

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka to dla rodziców ważny moment, nie tylko ze względu na nieprzespane noce. Ząbkowanie to trudny okres dla maluszka, który płacze z bólu i staje się niespokojny. Wraz z jego z wzrostem, rosną także zęby. Te pierwsze to zęby mleczne, które w późniejszym wieku zamienią się w stałe. Najpierw wychodzą siekacze, następnie kły a na koniec zęby trzonowe. Dzieci niechętnie dbają o higienę jamy ustnej. W efekcie, już  kilkulatkowie bardzo często zmagają się z próchnicą. Ważna jest rola rodziców, którzy muszą nauczyć swoje pociechy, by o zęby dbać i to każdego dnia.

Higiena jamy ustnej u najmłodszych

Jama ustna to wrota dla bakterii, dlatego tak istotne jest utrzymanie prawidłowej higieny, już od najmłodszych lat. Czyste zęby zapewnią dziecku piękny uśmiech i przede wszystkim zdrowie. Bakterie i drobnoustroje mogą przyczynić się do rozwoju nie tylko próchnicy, ale także chorób ogólnoustrojowych. Nie ma znaczenia, że to zęby mleczne, które przecież i tak zostaną zastąpione stałymi. Bez względu na wiek naszej pociechy, trzeba nauczyć ją nawyku codziennego, dokładnego mycia zębów. Jeśli w wieku dziecięcym dojdzie do zaniedbań w obrębie jamy ustnej, dziecko będzie miało problemy z zębami w dorosłym życiu. A przecież dla pociechy chcemy jak najlepiej. Im szybciej nasz maluch nauczy się szczotkować zęby, tym lepiej dla jego zdrowia w przyszłości.

Nie tylko choroby zębów

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej skutkuje próchnicą, ale to nie jedyny argument. Konsekwencją niewystarczającej higieny będzie także nieprawidłowy zgryz. Pierwsze zęby to szóstki, które za ten zgryz odpowiadają, więc już przy pierwszych zębach należy zacząć dbanie o ich zdrowie i czystość. Ubytki spowodowane przez próchnicę mogą niekorzystnie wpływać na samoocenę dziecka, co przekłada się na jego rozwój psychiczny. Piękny i zadbany uśmiech będzie najlepszą wizytówką naszego dziecka. Tak jak wspominaliśmy, nie tylko próchnica jest chorobą, która może dotknąć nasze maluchy. Nieleczone schorzenia dotyczące uzębienia mogą zamienić się w cukrzycę, miażdżycę czy nawet sepsę, a to wystarczający powód, by dbać o ząbki.

Mycie zębów nie wystarczy

higiena jamy ustnejSamo mycie zębów, czyli ich codzienne szczotkowanie nie wystarczy. W higienie jamy ustnej ważna jest także zdrowa dieta. To co podajemy naszym dzieciom, wpływa na rozwój całego organizmu, także kości czy zębów. Dzieci uwielbiają cukier, który niestety powoduje próchnicę i inne schorzenia, jak chociażby otyłość. W trosce o zdrowe zęby, warto ograniczyć jego spożycie. Zamiast cukru lepiej sięgać po zdrowe owoce i warzywa, które skutecznie wzmacniają zdrowie. Oprócz szczoteczki i pasty do zębów, zapewnijmy dzieciom zdrową dietę i regularne przeglądy dentystyczne, a z pewnością będą uważać na stan swoich zębów w przyszłości.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: