Sposoby na lśniące i czyste okna

mycie okien

Po zimie nasze okna nie prezentują się najlepiej. Widoczne są na nich wszelkie ślady opadów. Nadejście wiosny zachęca, by wpuścić do domu trochę słońca, najlepiej przez czyste szyby. Dlatego przedstawiamy skuteczne sposoby na lśniące i czyste okna.

Okno z widokiem na wiosnę

Ślady opadów deszczu i śniegi, zacieki, zabrudzenia – to wszystko znajdziemy na naszych oknach. Wiosną zwykle organizujemy porządki, do których zalicza się również mycie okien. Nie jest to najprzyjemniejsza czynność, nie wliczając tych, których sprzątanie wręcz odpręża. Dodatkowo nadchodzące święta Wielkanocne mogą okazać się dobrą motywacją do umycia okien. Od razu zauważymy różnicę i bardziej docenimy wiosenną aurę za oknami. A przy okazji mycia okien warto uprać firanki i zasłony, jeśli tylko takowe posiadamy.  Mycie okien może nie należy do najtrudniejszych czynności, ale ten kto nigdy nie walczył ze smugami, ten nie ma pojęcia, jak potrafi być to denerwujące. Na szczęście w zanadrzu mamy kilka sposobów, dzięki którym raz dwa poradzimy sobie z brudnymi szybami.

Lśniące i czyste okna

Okien nie myjemy co tydzień, chyba że w grę chodzi obsesja perfekcyjnej czystości. Raczej czyścimy szyby na święta czy inne specjalne okazje. Początek wiosny to dobra okazja do umycia okien. Celem są czyste i lśniące szyby, bez żadnych smug i zacieków, co dla niektórych może wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Jak się zabrać za mycie okien? Przede wszystkim warto przetrzeć je wstępnie z kurzu. Okna skierowane na ulicę z pewnością będą brudne, więc zanim zaczniemy je dobrze myć, użyjmy szmatki. Na początku najlepiej umyć ramy i wszelkie ranty, a szyby zostawić na sam koniec.  W sklepach znajdziemy wiele specyfików do mycia okien, których producenci zapewniają piękny blask i nieskazitelną czystość. Ale smugi i tak mogą się pojawić. Dlatego okien nie powinno się myc w pełnym słońcu. Powodem jest szybkie wysychanie płynu, co powoduje nieestetyczne ślady. Sposobem na czyste okna będzie mieszanka złożona z octu i wody. Z pewnością bardziej ekologiczna od chemicznego płynu. Rolę octu, który pięknie nabłyszczy okna spełni także sok z cytryny. Starym jak świat i niezawodnym sposobem będzie mycie okien gazetą. W tym celu potrzebujemy szare gazety i płyn do mycia okien. Po takim czyszczeniu na szybie nie zostanie żadna smuga. czyste oknaW dodatku nie potrzebujemy miliona ściereczek czy wiaderek z wodą. Jeśli chcemy, by nasze okna na dłużej pozostały czyste, dodajmy do wody odrobinę płynu do zmiękczania tkanin. Stworzy on antystatyczną powłokę. Dobrym pomysłem będzie użycie myjki do okien, identycznej jak do samochodów, która zbierze brud i wodę. Pamiętajmy, by okna myć od góry do dołu, a wycierać je w odwrotnym kierunku.  A dla leniwych mamy parowe myjki, które są dość kosztowne, ale pozwalają na szybkie i dokładne mycie szyb.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: