Zaszczep się zanim wylecisz do ciepłych krajów!

choroby tropikalne

Zaczyna się sezon urlopowy, kiedy częściej wybywamy do ciepłych krajów. Egzotyczne krainy kuszą wysoką temperaturą i zjawiskowymi widokami, ale odległe zakątki bywają niebezpieczne dla zdrowia. Egzotyczne choroby są zagrożeniem dla naszego zdrowia, dlatego zaszczep się zanim wylecisz do ciepłych krajów!

Obowiązkowe szczepienia

Egzotyczne kraje posiadają inny klimat, dziką roślinność, owady, zwierzęta czy produkty żywnościowe, które niekoniecznie służą naszej florze bakteryjnej. Zwykłe ukąszenie komara może zakończyć się poważną chorobą i bolesnymi konsekwencjami zdrowotnymi na długie lata czy nawet zgonem. W przypadku wielu miejsc na świecie, obowiązują szczepienia, które należy przejść przed podróżą. Tego typu działania profilaktyczne pozwalają na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób egzotycznych. Nawet najbardziej skrajna higiena nie pomoże w sytuacji silnego wirusa, dlatego szczepienia są tak istotne. Choroby tropikalne są bardzo groźne, zazwyczaj 8 tygodni przed planowanym wylotem musimy się zaszczepić, by móc opuścić granice. Bez odpowiedniego zaświadczenia możemy mieć problem podczas kontroli granicznej. Które ze szczepień są obowiązkowe? Istnieje lista obowiązkowych szczepień, które wyznaczają stacje epidemiologiczne większości krajów. Na liście są szczepienia przeciwko tężcowi, polio, żółtaczce, durowi, żółtej febrze, wściekliźnie, meningokokami, kleszczowemu zapaleniu mózgu czy cholerze. Na co jeszcze warto zaszczepić się przed wyjazdem do konkretnych państw?

Indie

Indie to zdecydowanie egzotyczny kraj, pełen różnych kultur i kolorów. To także miejsce, gdzie bieda ma wiele odcieni, a higiena nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców. Śmieci walające się na ulicach miast czy brudna woda to tylko niektóre z indyjskich wizytówek. Mimo wszystko Indie przyciągają miliony turystów. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, musimy zaopatrzyć się w zestaw zalecanych szczepień, do których należy: odra, różyczka, błonica, japońskie zapalenie mózgu czy wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

Kenia

Afryka fascynuje, ponieważ w dużej mierze pozostaje dzika i nieokiełznana. Ta dzika przyroda może nam ostro zaszkodzić, dlatego przed podróżą do Kenii musimy się odpowiednio przygotować. Do zlecanych szczepień zalicza się szczepionka przeciwko żółtej gorączce, polio, wścieklizny, tężcowi oraz żółtaczce.

Indonezja

Państwa azjatyckie zachwycają swoimi egzotycznymi widokami i potrawami. Indonezja to bez wątpienia piękny kraj. Co prawda nie obowiązują tu żadne szczepienia, ale dodatkowa ochrona nigdy nie zaszkodzi. Możemy więc poddać się szczepieniu przeciw chorobie Heinego-Medina, tężcowi, żółtaczce czy japońskiemu zapaleniu mózgu.

tropikalnePonadto, w krajach afrykańskich, azjatyckich oraz tych z terenu Ameryki Południowej nie zaleca się picia wody z kranu. Najlepiej pić wodę butelkowaną bądź filtrować wodę. Zagrożeniem są nieumyte owoce i warzywa, które także należy potraktować wodą zdatną do picia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów podczas pobytu za granicą, należy bezzwłocznie udać się po pomoc lekarską, ponieważ nieleczone choroby egzotyczne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: