Temperatura wody pod prysznicem – jaka jest najlepsza?

temperatura wody

Woda jest źródłem życia i służy nam do mycia ciała. To nieodłączny element codziennej higieny. Temperatura wody nie jest obojętna dla naszej skóry. Jaka powinna być pod prysznicem?

Prysznic kontra kąpiel w wannie

Zwykle to, jaką kąpiel wybieramy zależne jest od dostępnego w naszej łazience sprzętu i oczywiście czasu. Cierpimy na jego chroniczny brak, więc wszystko robimy szybko. Wtedy to prysznic jest lepszą opcją, niż godzinna kąpiel w wannie. Korzystanie z prysznica ma wiele innych korzyści, w tym oszczędność wody. Z kolei kąpiel z pianą to wspaniała forma relaksu, szczególnie po długim i ciężkim dniu pracy. Wybieramy to, co jest dla nas najbardziej komfortowe, ale nie możemy pominąć kwestii temperatury wody. Jaka będzie najlepsza?

Zimna woda zdrowia doda?

Znajdziemy wiele opinii na temat stosowania do kąpieli zimnej wody. Nawet gwiazdy nie raz opowiadały, że właśnie tego typu kąpielom zawdzięczają młody i zdrowy wygląd. Nie wiemy ile w tym prawdy, ale rzeczywiście mówiono, iż letnia woda redukuje zmarszczki i poprawia wygląd skóry. Dodatkowo miałaby wzmacniać działanie układu odpornościowego, czego dowodem mogą być praktyki morsów. W końcu nie bez powodu zanurzają się w prawdziwie lodowatej wodzie i to regularnie w sezonie zimowym. Eksperci są jednak innego zdania, co do najlepszej temperatury wody podczas mycia. Do jakich doszli wniosków?

Kontrastowa terapia wodna

Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem dla naszego ciała jest kontrastowa terapia wodna, czyli naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody. Cała kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Przez pierwsze 4 minuty stosujemy ciepłą wodę i minutę zimną. Czynność powtarzamy cztery razy. Zmienne strumienie wody ujędrniają ciało, które staje się gładsze i piękniejsze. Dodatkowo zimna woda wspaniale leczy obrzęki i ból mięśni, dlatego takie kąpiele są polecane osobom aktywnym, sportowcom i wszystkim tym, którzy często dostają urazów. Terapia wodna rozszerza naczynia krwionośne, przez co krew zaczyna szybciej i sprawniej płynąć, a nasza skóra odzyskuje zdrowy wygląd i blask. Jeśli chcemy cieszyć się młodym wyglądem skóry przez długi czas, warto spróbować.

Uważajmy na temperaturę wody po kąpielach słonecznych. Rozgrzana skóra w połączeniu z lodowatą wodą może zafundować nam szok termiczny. Dostosujmy więc wtedy taką temperaturę, która nie podrażni poparzonego ciała jeszcze bardziej. Podobnie sytuacja ma się przy wyziębionej skórze. Wtedy także musimy uważać na temperaturę wody.temperatura wody pod prysznicem Jaka jest więc najlepsza temperatura wody pod prysznicem? My stawiamy na letnią wodę, która nie powoduje zaczerwienienia skóry ani żadnych innych podrażnień. Gorącą kąpiel pozostawiamy na specjalne okazje, od czasu do czasu. A kontrastową terapię wodną z chęcią przetestujemy na własnej skórze.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: