Sposoby na świąteczne plamy

świąteczne plamy

Święta Bożego Narodzenia to czas, podczas którego kosztujemy pysznych potraw. Jedzenie jest czystą przyjemnością, ale plamy z barszczu czy grzanego wina mogą skutecznie zepsuć nastrój domowników i gości. Już dziś poznaj sprawdzone sposoby na świąteczne plamy!

Uporczywe plamy

Czyste ubrania oraz obrus to wizytówka eleganckich świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji pragniemy, by wszystko wokół prezentowało się nienagannie. Ale zdarzyć się może, że w wyniku pośpiechu czy nieuwagi rozlejemy barszcz, upuścimy kieliszek z winem czy poplamimy nową sukienkę kompotem. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście się nie stresować, tylko szybko działać. Obrus po babci czy nową bluzkę da się uratować odpowiednimi sposobami. Świąteczne plamy nie będą miały żadnych szans.

Plamy z czerwonego barszczu

Czerwony barszcz ma intensywny kolor. Buraki zawierają dużą ilość barwnika, który jest trudny do wybawienia. Stąd zalecenie, by obierać je w rękawiczkach, ponieważ kolor z buraków zostawia ślad na skórze. Skoro jest widoczny na skórze, to tym bardziej na tkaninach. Plamy z barszczu posypujemy obficie, którą wcieramy w zabrudzenia, wymieniając ją na czystą. Następnie pierzemy ubranie w zimnej wodzie, a na koniec robimy tradycyjne pranie. Kolorowe i wzorzyste tkaniny możemy potraktować gorącym mlekiem lub wrzątkiem. Na jedwab i aksamit, odpowiednia będzie mąka ziemniaczana i sok z cytryny.

Plamy z czerwonego wina

Grzane wino, czy to w tradycyjnej formie może się rozlać. Najgorzej plama prezentować się będzie na koszuli czy śnieżnobiałym obrusie. Wtedy należy szybko działać, podobnie jak w przypadku barszczu, posypując plamę solą, która wchłonie napój. Klin możemy wedle zwyczaju usunąć klinem, czyli białym winem lub szampanem, ale tego nie radzimy robić przy kolorowych tkaninach. Woda utleniona także pomoże. W przypadku delikatnych tkanin, najlepiej rozcieńczyć ją wcześniej z wodą, a po odplamieniu wypłukać dokładnie w wodzie. Po tych zabiegach wystarczy wyprać koszulę czy obrus.

Plamy z owoców

W czasie świąt zajadamy się owocami. Podczas konsumpcji coś pryśnie, sok się rozleje i plama gotowa. Jak ją usunąć? Skuteczny będzie sok z cytryny. Plamy z owoców są uporczywe, ponieważ zawierają dużo barwników. Sok wyciśnięty z cytryny możemy ze spokojem użyć nawet na delikatne tkaniny. Czysty spirytus, rozrobiony z wodą w proporcji 1:1 również poradzi sobie z tego typu plamami.

Plamy z czekolady

plamy z czekoladyCzekoladowe mikołaje i cukierki z pewnością zostawią swój ślad na dziecięcych ubrankach. Plamy usuniemy za pomocą wody i octu, lub mieszanki wody i boraksu. Po czyszczeniu ubranie należy wyprać. Naturalne tkaniny oczyści roztwór wody z denaturatem, zaś te sztuczne usuniemy gliceryną i bibułką.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: