Czyszczenie uszu – nie rób tego patyczkiem!

higiena-uszu

Zachowanie prawidłowej higieny powinno być naszym priorytetem. Dbając o nią, nie możemy pominąć również uszu. Do ich czyszczenia, nie powinniśmy jednak używać patyczków.

Uszy i ich higiena

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki nim możemy się swobodnie komunikować. Narządy słuchu czyli uszy, wymagają odpowiedniej higieny. Niestety nie każdy przywiązuje do tego dużą wagę lub czyści uszy w niewłaściwy sposób. Czynność ta musi być także bezpieczna, ponieważ łatwo uszkodzić narząd słuchu. Od poziomu higieny zależy także jego kondycja. Im bardziej czyste uszy, tym lepiej będziemy słyszeć, więc dbając o higienę nie możemy pominąć czyszczenia naszych uszu.

Czyszczenie uszu patyczkiem

Patyczki do uszu to popularny środek do ich czyszczenia. Nie jest jednak dla nich odpowiedni. Czyszcząc uszy higienicznymi patyczkami, wpychamy woskowinę do środka. Ta substancja, chroniąca przewód słuchowy przed uszkodzeniami, wepchnięta do głębi ucha, może spowodować ból a nawet zapalenie. Złych słuch bądź zawroty głowy to niektóre z sygnałów zapalenia ucha. Dlatego laryngolodzy przestrzegają się przed czyszczeniem uszu przy pomocy patyczków. Można ich używać jedynie do zewnętrznej części narządu.

Preparaty rozpuszczające woskowinę

Przy nadmiernym wydzielaniu woskowiny warto zastosować specjalne preparaty, które ją rozpuszczą. Zawarte w nich składniki, bezpiecznie usuną zalegający wosk. W aptekach dostępne są tego typu środki, dedykowane osobom w różnym wieku, także tym najmłodszym, u których czyszczenie może okazać się problematyczne. Z odpowiednim specyfikiem, z łatwością zadbamy o właściwą higienę uszu, bez obaw o uszkodzenie cennego słuchu.

Świecowanie uszu

patyczki-do-uszu

Świecowanie uszu to znana o wieków metoda. Jest niezwykle skuteczna i delikatna oraz w pełni bezpieczna. Wykonując taki zabieg, nie musimy obawiać się uszkodzenia słuchu czy podrażnienia uszu. Podczas zabiegu przykłada się do ucha specjalnie zrobioną świecę, którą należy zapalić. Gdy gaśnie, ogrzewa kanał ucha, sprawiając, ze wypływa z niego woskowina. Po jej kolorze można określić np. stan zapalny. Świecowanie jest przyjemne i odprężające.

Utrzymanie prawidłowej higieny uszu zapewni nam zdrowy słuch. Unikając patyczków higienicznych dbamy o swojej bezpieczeństwo, chroniąc narządy słuchu. Czyszcząc uszy, pamiętajmy więc o alternatywnych środkach, które skutecznie pomogą nam w ich pielęgnacji i higienie.

PODZIEL SIĘ: