Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów to nieodłączny sprzęt naszej codziennej higieny jamy ustnej. Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Pasta, szczoteczka i woda czyli kilka słów o higienie jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to podstawowy element dbania o zdrowie i czystość, w tym wypadku zębów i całej jamy ustnej. Jedząc i pijąc namnażają się w niej bakterie, które mogą powodować problemy z zębami, dziąsłami czy gardłem. Mycie zębów to czynność, o której nie można zapominać. Zarówno rano jak i wieczorem myjemy swoje zęby, by były lśniące i zdrowe. Dziś higiena jamy ustnej to nie tylko pasta, szczoteczka i woda. Środkami do higieny są irygatory, płyny do płukania czy nici dentystyczne. Istnieją także specjalne przyrządy do czyszczenia języka. Jednak to właśnie szczoteczka do zębów pozostaje najważniejszym gadżetem do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak wybrać właściwą?

Soft, hard czy medium

Szczoteczki mają swoje oznaczenia, które mówią nam o sile włosia. Soft oznacza miękkie włosie, które sprawdzi się u osób z wrażliwymi dziąsłami. Dla normalnego uzębienia idealna będzie szczoteczka medium, zaś hard to sprzęt dla mocnych zębów. Tego typu szczoteczka poradzi sobie z każdymi zabrudzeniami, ale może podrażnić dziąsła. Z pewnością nie będzie odpowiednia dla dzieci.

Ruchoma główka

Ruchoma główka szczoteczki zapewnia większe ruchy i dostęp do wszystkich miejsc w jamie ustnej. To czy wybierzemy szczoteczkę do zębów z ruchomą główką czy też nie, zależy od naszego komfortu mycia. Jeśli łatwiej operować nam elastyczną główką, postawmy na taki rodzaj tworzywa.

Ułożenie i rodzaj włosia

Ułożenie włosia ma znaczenie. Włosie może być poukładane naprzemiennie, pod skosem – wszystko po to, by lepiej docierało do przestrzeni miedzy zębowych. Szczoteczki mogą także zawierać gumowe elementy, które wzmacniają skuteczność działania a nawet pozwalają na umycie języka.

Manualna lub elektryczna

szczoteczki do zębów

Szczoteczka manualna wymaga naszego wysiłku. Jej elektryczna siostra czyści szybciej i skuteczniej. Nie wymaga naszej siły. Zwykłą szczoteczkę wymieniamy co 3 miesiące, w przypadku tej elektrycznej wymieniamy końcówkę, czyli główkę. Oczywiście za elektryczny sprzęt będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż za manualną szczoteczkę.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: