Jak prać ubrania z wełny?

ubrania z wełny

Wełna to bardzo ciepły i efektowny materiał, idealny na chłodne dni. Jednak jej konserwacja bywa dość wymagająca. Jak prać ubrania z wełny, by cieszyć się nimi przez długi czas?

Ubrania z wełny

Wełniana odzież i dodatki wyglądają bardzo atrakcyjnie, zazwyczaj do pierwszego prania. Wełna ma to do siebie, że pod wpływem nieodpowiedniej temperatury czy środków chemicznych, może zmienić swoją strukturę. Nowy sweterek potraktowany w ten sposób, może nadawać się tylko dla lalki. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem ubrań z wełny, musimy wiedzieć, jak je prać i suszyć, by zachowały swój naturalny wygląd.

Środki do prania wełny

Zwykły proszek do prania niekoniecznie jest przeznaczony dla ubrań z wełny. W sklepach chemicznych znajdziemy specjalne płyny do prania i płukania tego typu tkanin. Zawierają naturalne wyciągi roślinne, które zmiękczają wełnę i nie zmieniają jej jakości. Lanolina jest substancją, która korzystnie wpływa na wełnianą odzież, więc warto szukać jej w składzie produktów piorących.

Szczotka do odzieży

Ubrania wełniane, zabrudzeń takich jak kurz czy plamy, można czyścić, za pomocą specjalnej szczotki. W kilka chwil oczyścimy nasz ulubiony sweter czy płaszcz, przesuwając wzdłuż niego szczotką.

Pranie w chłodnej wodzie

Zbyt gorąca woda, z naszego sweterka zrobi strój idealny dla pluszowego misia. Wełnę pierzemy tylko w chłodnej wodzie. Nie pocieramy tkaniny, tylko namaczamy ją delikatnie. Przy dość mocnych zabrudzeniach, możemy pozostawić namoczone ubrania na dłużej. Do płukania także używamy chłodnej wody, namaczamy nasze ubranie kilkakrotnie, wymieniając przy tym wodę na czystą. Do ostatniego płukania, możemy dodać odrobinę płynu, przeznaczonego oczywiście do płukania wełny.

Suszenie wełny

wełnaWełniane ubrania suszymy rozłożone na płaskiej powierzchni. Nigdy nie wieszajmy swetrów czy szalików na sznurku, co może zakończyć się rozciągnięciem tkaniny. Wełna może schnąć nawet kilka dni. W razie konieczności, możemy porozciągać mokre ubrania, które mogły skurczyć się w trakcie prania. Nadmiar wody można zawsze odsączyć ręcznikiem.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: