Letnie porządki

letnie porządki

Utrzymanie czystości naszego otoczenia jest równie ważne, co higiena osobista. Lato to okazja, by nieco posprzątać w miejscach, o których być może zapomnieliśmy. Pora na letnie porządki!

Czas na letnie porządki

W okresie wakacyjnym mamy nieco więcej czasu na uporządkowanie rzeczy w naszych mieszkaniach, domach czy garażach. Dłuższe dnie czy okres urlopu to dla wielu osób okazja do sprzątania, co nie oznacza, że cały czas wolny mamy spędzić na sprzątaniu. Chodzi raczej o pewne czynności, których na co dzień nie wykonujemy. Latem możemy wiele rzeczy odświeżyć, w czym pomoże nam słoneczne pogoda za oknem. Za co najlepiej zabrać się w letnie dni?

Zimowe ubrania

Kurtki, płaszcze i kozaki to ubrania, które służą nam zimą, ale lato jest doskonałą prą, kiedy możemy dokonać ich przeglądu i odświeżenia. Tego typu ubrania są narażone na atak moli. A przecież chcemy zimą założyć płaszcz czy futro bez nieatrakcyjnych dziur. Mole, a właściwie larwy tych owadów giną w temperaturze 25 stopni. Nie lubią słońca, więc wywieszenie na zewnątrz kurtek i płaszczy jest dobrym rozwiązaniem.

Rolety i futryny

Rolety również należy czyścić. W końcu osiada się na nich kurz, często brudzą się od kwitnących roślin, ustawionych na parapecie. Możemy je odkurzyć i przetrzeć mokrą szmatką lub gąbką. Futryny drzwi warto latem solidnie umyć. Jako płyn do lakierowanego drewna, sprawdzi się esencja herbaciana, do metalowych wata stalowa a do plastikowych – płyn, który znajdziemy w sklepie ze środkami czystości.

Kołdry i poduszki

Często zapominamy o higienie naszej pościeli. Kołdry i poduszki mają kontakt z naszym ciałem, więc wymagają czyszczenia i wietrzenia. Gdy za oknem mamy piękną, słoneczną pogodę, wypierzmy naszą pościel, dobrze wytrzepmy i pozostawmy do wyschnięcia na zewnątrz. Po wyschnięciu także potraktujmy je trzepaczka, by odzyskały swój pierwotny kształt.

Dywany

Trzepak wielu kojarzy się z okresem dzieciństwa. Oprócz miejsca zabawy, pierwotnie jest to przedmiot, służący do trzepania dywanów. Letnie porządki nie mogą obejść się bez takiej czynności. Dywan dobrze wytrzepmy. Ciemne dywany możemy posypać skoszoną trawą a jasne sodą oczyszczoną. Taki zabieg odświeży nieco ich wygląd, bez konieczności prania. Po kwadransie wystarczy ponownie wytrzepać nasze dywany, by cieszyć się ich czystością.dywany

Selekcja przedmiotów

Puste opakowania, słoiki czy inne zbędne przedmioty tylko zajmują miejsce w szafkach. Lato to okazja, by zrobić przegląd półek w naszych meblach. Pozbądźmy się wszystkich przedmiotów, które są nam zbędne. Po co ma się na nich zbierać kurz? Wolne miejsce z pewnością zostanie odpowiednio spożytkowane, chociażby na domowe przetwory z letnich warzyw i owoców.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: