Jakie błędy popełniamy przy sprzątaniu?

sprzątać

Czy można zmarnować cenny czas podczas sprzątania? Można, jeśli popełniamy pewne błędy. Być może nie zdajemy sobie z nich sprawy. Całe szczęście, możemy ich uniknąć, tylko najpierw musimy je dobrze poznać.

Czas na sprzątanie

Nie ukrywajmy, nie sprzątamy codziennie, chyba że jesteśmy niczym perfekcyjna pani domu, którą drażni każdy, nawet najmniejszy okruszek. Zwykle na większe porządki zostawiamy sobie kilka godzin w wolny dzień. Wtedy staramy się zrobić porządek w całym domu czy mieszkaniu. System sprzątania zależy od naszych preferencji. Warto jednak wykorzystać pewne triki, które ułatwią nam tę czynność i pozwolą zaoszczędzić czas. W końcu nie ma sensu go marnować, popełniając wciąż te same błędy…

Mycie deski do krojenia

Naczynia zwykle myjemy płynem do naczyń i wodą, ale takie połączenie nie działa na wszystkie bakterie i zanieczyszczenia. Deska do krojenia, zwłaszcza drewniana jest siedliskiem bakterii. Chłonie zapachy i brud. Kroimy na niej wszelkie produkty, od warzyw, po surowe mięso czy ryby. Z pewnością nie każdy ma w domu osobne deski do każdego rodzaju produktów żywnościowych. W końcu domowa kuchnia to nie profesjonalne miejsce pracy znanego szefa. Jest jednak sposób, który sprawi, że nasze deski będą czyste i bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy przetrzeć jej powierzchnię cytryną czy papką z sody oczyszczonej. Następnie przemywamy płynem i gotowe.

Wycieranie kurzu z mebli

Pewnie wiele osób spryskuje meble, a następnie przeciera je szmatką. To błąd, ponieważ lepiej jej spryskać szmatkę i wilgotną zetrzeć kurz. Taki sposób pozwala zaoszczędzić ilość płynu czy sprayu do sprzątania mebli. Jeszcze bardziej praktyczniejszym rozwiązaniem będzie zakup chusteczek do sprzątania. Wystarczy wyciągnąć chusteczkę z opakowania, przetrzeć powierzchnię i wyrzucić ją do kosza. Higienicznie i ekspresowo, bez duszących sprayów i tony ścierek.

Mycie okien w słoneczny dzień

Na mycie okien zwykle decydujemy się podczas pięknej, słonecznej pogody. Być może aura jest przyjemna, ale zepsuje nam porządki. Dlaczego? Pod wpływem wysokiej temperatury i promieni słonecznych, płyn do szyb będzie parować w ekspresowym tempie. Nie zdążymy przetrzeć okiem, a pojawią się na nich nieestetyczne smugi. Na mycie okien wybierzmy nieco bardziej pochmurny dzień lub zaplanujmy sprzątanie na wieczór.

Odkurzacz pod lupą

Odkurzanie ułatwia nam całe sprzątanie. Wystarczy przecież podłączyć sprzęt do prąd i można działać. Nie wystarczy, ponieważ sam odkurzacz wymaga sprzątania. Na szczotce zostaje sierść, włosy i inne śmieci, które mogą zmniejszyć ciąg. Po każdym odkurzaniu musimy je usunąć. Pełny worek należy wymienić na nowy, a filtr wyczyścić lub także założyć nowy. Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w czujniki, które informują nas o konieczności czyszczenia filtra. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt i dbać o niego podobnie jak o nasze dywany.

Ścierki, gąbki i inne szczotki

błędy przy sprzątaniuSprzęt, którego używamy do sprzątania także wymaga czyszczenia. Zachowanie higieny jest ważne, ponieważ na gąbce czy szmatce zostają szkodliwe bakterie. Po myciu naczyń należy dokładnie wypłukać i wycisnąć gąbkę. Regularnie ją wymieniajmy. Wszelkie ścierki czy szmatki po sprzątaniu wypierzmy, koniecznie w wysokiej temperaturze, by zabić bakterie i usunąć zabrudzenia. Pamiętajmy także, że ścierką do podłogi nie wycieramy blatów czy co gorsza naczyń.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: