Jak wybrać puder?

jak wybrać puder

Puder często bywa mylony z podkładem, a to dwa różne kosmetyki, które spełniają określone funkcje. Tym razem na tapetę bierzemy puder. Jaki wybrać, by spełnił nasze wszystkie oczekiwania?

Potrzebny puder

Na początku najlepiej zastanowić się, czego oczekujemy od idealnego produktu. Zmatowienia cery, jej rozświetlenia, poprawy kolorytu czy może utrwalenia makijażu. Możliwości jest wiele, podobnie jak pudrów dostępnych na rynku. W sklepach znajdziemy mnóstwo tego typu kosmetyków. Ich formuły mogą się różnic. Jak wybrać puder, który będzie dla nas odpowiedni? Prezentujemy najbardziej popularne rodzaje i wyjaśniamy czym się między sobą różnią.

Puder transparentny lub kolorowy

Transparentny produkt, jak sama nazwa wskazuje, nie ma barwnika, który zmieni odcień naszej skóry. Jest więc produktem neutralnym, do każdego koloru cery. Tego typu puder służy jedynie utrwaleniu makijażu i zmatowieniu skóry twarzy. Utrwala make-up i wydłuża jego atrakcyjny wygląd. Puder transparentny wygląda jak biały proszek, ale rozprowadzony na skórze, idealnie wtapia się w podkład. Kolorowy puder jest kosmetykiem, który musi być dobrany do odcienia cery i podkładu, którego używamy. Jest widoczny na twarzy, więc nie może się odróżniać od jej odcienia, by nie zapewnić nam sztucznego efektu maski. Tego typu puder to także alternatywa dla osób, które nie używają podkładu, a chcą zakryć niedoskonałości i wyrównać koloryt cery. Źle dobrany puder może zmienić kolor naszego podkładu, więc przed zakupem warto sprawdzić w dziennym świetle, jak kosmetyki reagują na siebie nawzajem.

Puder w kamieniu, sypki lub w perełkach

Przechodząc do aplikacji możemy wyróżnić pudry, które mają różną strukturę. Na pierwszy ogień najbardziej znany, czyli puder prasowany w kamieniu. Zwarta struktura sprawia, że kosmetyk nie wysypie nam się w torebce czy kosmetyczce. Wystarczy pędzel lub puszek, by nałożyć puder w kamieniu. Alternatywnym produktem jest sypki puder, który ma wygląd proszku, może się osypywać, więc wymaga nieco innych opakowań. Jego również możemy nakładać przy pomocy pędzli i puszków. Nieco inny jest puder w kulkach. Już sam wygląd jest ciekawy. Perełki zamknięte w pudełeczku mogą mieć różne odcienie, co da nam ciekawy efekt makijażu. W perełkach dostępne są zwykle pudry rozświetlające lub brązujące. Nadają skórze blasku i świeżego wyglądu. Tutaj niezbędny jest dobry pędzel, najlepiej typu kabuki, którym w łatwy sposób zbierzemy kosmetyk i zaaplikujemy na twarz.

Puder rozświetlający lub matujący

kosmetykOsoby z problemami skórnymi, zbyt świecącą się cerą, powinny wybrać puder matujący, który zniweluje problematyczne miejsca. Pochłonie sebum, więc nasz makijaż będzie dłużej prezentował się zadowalająco. Rozświetlający puder może uwydatnić wszelkie krosty i pryszcze, a szczególnie rumień, więc w takich przypadkach, lepiej z niego zrezygnować. Jeśli mamy szarą cerę, która nie wygląda zbyt świeżo, rozświetlenie będzie jak znalazł. Sprawi, że cera będzie prezentowała się młodziej.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: