Jak często prać stanik?

Bielizna – tak bliska naszej skórze i higienie. W końcu nosimy ją każdego dnia, więc także pierzemy. Jednak niekiedy mamy problem z określeniem częstotliwości prań niektórych elementów naszej bielizny. Jak często prać stanik?

Bielizna pod lupą

Ubrania są ważne, ale bielizna znacznie bardziej, ponieważ ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Ta z kolei poci się i brudzi. Więc bieliznę należy wymieniać i prać. Biorąc pod uwagę majtki, nie ma wątpliwości co do częstotliwości ich prania. Zmieniamy je każdego dnia, zakładając nowe, czyste. W przypadku staników, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zdecydowanie mamy ich mniej niż majtek czy skarpetek, więc nie zakładamy każdego dnia innego biustonosza. A powinnyśmy, dla zdrowia i higieny. Kwestia prania to także nurtujący temat. Przyznajmy, że nie pierzemy stanika po każdym użyciu. Jak często prać stanik? Postaramy się wyjaśnić ten temat na tyle, by żadna z pań nie miała z tym problemu.

Pranie na czekanie, czyli w czym tkwi problem

Dlaczego niezbyt często pierzemy staniki? Koronki się niszczą, fiszbiny wychodzą i ogólnie biustonosze tracą swój piękny wygląd. Choć to także kwestia samego prania i stosowanych środków piorących. Kobieta powinna prać stanik po dwóch jego użyciach, choć najlepiej byłoby, gdyby każdego dnia zakładała czystą i świeżą górę. Lecz w praktyce potrafimy nosić stanik przez długi czas, za długi drogie panie. Często pierzemy bieliznę wraz z innymi ubraniami, co nie jest dobrą opcją. Większość pralek ma specjalne programy do delikatnych tkani i to w nich należy prać staniki. Ponadto, powinnyśmy używać specjalnych woreczków, które zapobiegają zniszczeniu koronek czy innych materiałów. Wówczas stanik możemy wrzucić do reszty prania, nastawiając na wspomniany program do delikatnych tkanin. A jeśli tak bardzo martwimy się o stan naszej bielizny, nic nie stoi na przeszkodzie, by prać ją ręcznie, rzecz jasna w środkach do delikatnych materiałów. W sklepach znajdziemy nawet specjale proszki czy płyny do prania bielizny.

Stanik to nie tylko koronki

sportowy stanikNosimy nie tylko elegancką bieliznę z koronek, ale także bawełniane biustonosze czy staniki sportowe. O nie również musimy dbać. Stanik sportowy to bielizna specyficzna, wykonana z innych tkanin. Tego typu staniki służą nam do ćwiczeń. Uprawiamy w nich sport, trenujemy w różnych miejscach. A podczas wysiłku pocimy się znacznie bardziej niż przy wykonywaniu zwykłych czynności. Po ćwiczeniach, taki stanik nadaje się tylko i wyłącznie do prania. Więc już w siłowni powinniśmy zmienić bieliznę na czystą, by czuć się w pełni świeżo i komfortowo. Stanik sportowy pierzemy po każdym użyciu i to bez wyjątków. Wówczas dbamy nie tylko o swój komfort, ale higienę naszego ciała, co jest przecież bardzo ważnym elementem zdrowia.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: