Jak często należy zmieniać szczoteczki do zębów?

wymiana-szczoteczki

Higiena jamy ustnej wiąże się ze szczotkowaniem zębów. Często jednak zapominamy o wymianie szczoteczki. Jak często należy ją zmieniać?

Szczoteczka do zębów to istotny gadżet, który umożliwia nam dbanie o prawidłową higieną oraz ochronę jamy ustnej. Przedmiot ten wraz z częstością korzystania, najzwyczajniej w świecie się zużywa. Wtedy konieczna jest wymiana szczoteczki na nową, która bez problemu dotrze do wszystkich miejsc.

Wymiana co 3 miesiące

Dentyści zalecają wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące. Nie jest istotny rodzaj naszej szczoteczki czy grubość jej włókien. Szczotkując zęby każdego dnia, jej włókna niszczą się, co powoduje zmniejszenie jej skuteczności. Po za tym, nowa szczoteczka będzie usuwała zdecydowanie więcej płytki nazębnej, a nasz uśmiech będzie jeszcze atrakcyjniejszy i zdrowszy. Wymiana szczoteczek dotyczy zarówno tych manualnych jak i elektrycznych. W przypadku nowoczesnych środków do jamy ustnej, wymianie podlegają głowice szczoteczek. Kupując taki sprzęt zwróćmy więc uwagę na dostępność wymiennych główek.

Zakup nowej szczoteczki po chorobie

szczoteczki

Szczoteczki do zębów nie uchronią nas w pełni przed bakteriami i rozwojem wszelkich chorób w naszej jamie ustnej. Po przebytej chorobie należy wymienić szczoteczkę na nową. Na starym sprzęcie mogą gromadzić się drobnoustroje chorobowe, które będziemy przenosić ponownie do organizmu podczas mycia zębów, a wtedy o ponowne zachorowanie nie trudno. Nowa szczoteczka pozwoli zadbać o właściwą higienę, a my unikniemy reinfekcji grypy czy przeziębienia. Nie warto więc ryzykować własnego zdrowia, skoro wystarczy tylko wybrać się do sklepu po nową szczoteczkę.

Wymiana szczoteczki to nie tylko kwestia estetyczna ale przede wszystkim zdrowotna i higieniczna. Odpowiednia ochrona jamy ustnej wymaga właściwego sprzętu. Regularne zmiany szczoteczki zapewnią nam lepsze i dokładniejsze czyszczenie zębów, a w rezultacie zdrowy i lśniący uśmiech każdego dnia.

PODZIEL SIĘ: