Higiena intymna zapach

Zbyt intensywny zapach okolic intymnych może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Często zakłada się, że wynika on z nieprawidłowej higieny intymnej (lub o zgrozo, jej całkowitego ignorowania). Tymczasem zapach z miejsc intymnych, często krępujący, może być sygnałem niepokojących zmian, infekcji czy zawirowań hormonalnych – zwłaszcza jeśli chodzi o kobiet. Często też może się łączyć z takimi problemami jak suchość pochwy. Można oczywiście starać się samodzielnie zaleczyć, znacznie odpowiedzialniej jest jednak udać się do ginekologa. Jak można sobie na co dzień radzić z tą „przypadłością”?

Środki higieniczne.

Na szczęście na rynku nie brakuje odpowiednich preparatów – zarówno do mycia, jak i doraźnego stosowania. Środki higieniczne powinny przede wszystkim umożliwiać przywrócenie równowagi w mikroflorze bakteryjnej pochwy. Zazwyczaj niedobór pałeczek kwasowego odpowiada za zaburzenia tej równowagi. Stąd – warto sięgać właśnie po kosmetyki zawierające kwas mlekowy, ale także łagodzące substancje, jak pantenol. Z domowych sposobów można zdecydować się również na dopochwowe probiotyki ginekologiczne (oczywiście po uprzedniej konsultacji ze specjalistą, te środki są bowiem dostępne tylko na receptę). Jeśli chodzi o środki „maskujące” to tutaj prym wiodą różnego rodzaju wkładki higieniczne.

Pochłanianie zapachów.

Większość z nich doskonale radzi sobie z pochłanianiem zapachu, a dodatkowo niektóre są wzbogacane poprzez perfumowanie. Ginekolodzy nie zalecają jednak tego typu wkładek – mogą bowiem prowadzić do przesuszania wrażliwych okolic intymnych. Ważne, aby wkładki regularnie zmieniać, co najmniej co 4 godziny, w przeciwnym razie narazimy się na infekcje (ciepło, wilgoć i kiepska przepuszczalność powietrza to kiepskie połączenie).

TAGI: Wkładki higieniczne, preparaty do mycia, mikr recepty,flora bakteryjna, pantenol, konsultacje ze specjalistami, okolice intymne.

PODZIEL SIĘ: