Jak często należy prać ubrania?

jak-czesto-nalezy-robic-pranie

Domowe porządki wymagają odpowiedniej organizacji. Do takich czynności zaliczamy także pranie. Jak często należy prać ubrania?

Pranie ubrań jest zależne od wielu czynników takich jak ilość domowników, ich wiek czy liczba brudnych ubrań. Kilka cennych porad pomoże w zorganizowaniu planu prania, dzięki któremu będziemy mogli ustalić jak często robić pranie naszych ubrań.

Pranie raz w tygodniu – dla samotnej osoby

Samotna osoba produkuje tyle prania ile nosi ubrań w przeciągu tygodnia. W takim przypadku zdecydowanie wystarczy zrobić jedno w ciągu tygodnia. Jeśli mamy w szafie mnóstwo ubrań i często się przebieramy, możemy nastawić pralkę nawet raz na dwa tygodnie. Wtedy taka czynność będzie bardziej ekonomiczna, z pewnością sprawdzi się u studentów czy kawalerów.

Pranie według kolorów

Jeżeli mamy dużo prania w ciągu tygodnia, warto podzielić partię rzeczy według kolorów. Każdego dnia możemy prać jeden z nich, np. we wtorek ubrania w kolorze czarnym. Wymaga to segregacji i systematyczności, ale dobrze rozplanowane, ułatwi nam codzienne czynności domowe. Dodatkowo, ubrania dłużej zachowają swoje barwy.

Dzień na pranie

Przy dużej rodzinie często zbiera się dość spora sterta brudnych ubrań. Jeżeli mamy jeden dzień wolnego, możemy poświęcić go na pranie. Wtedy pierzemy wszystko, odpowiednio segregując tkaniny. Aby nie zafarbować ubrań i skorzystać z ekonomicznego programu, warto zaopatrzyć się z specjalne chusteczki wyłapujące barwniki, które uchronią materiały. Jednorazową chusteczkę wrzucamy do bębna pralki a po zakończeniu wyrzucamy. Oszczędzamy dzięki takiemu rozwiązaniu i nie musimy przejmować się robieniem codziennego prania i wysokimi rachunkami za wodę i prąd.

Pranie według ubrań członków rodzinypranie

Niektórzy polecają robienie prania według osób. Polega to na przypisaniu dnia, do ubrań danej osoby z rodziny. Niestety jest to dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ ktoś kto w danym momencie będzie potrzebował czystej koszuli, będzie musiał poczekać na swoją kolej. Różne ubrania, prane razem mogą zafarbować lub zwyczajnie się zniszczyć.

Codzienne pranie

Konieczność prania każdego dnia jest związania z posiadaniem małych dzieci. One brudzą najwięcej ubrań. Jeśli nie chcemy marnować czasu na składanie sterty ubranek z całego tygodnia, warto wykonywać pranie codziennie. Dzięki temu, nie zabraknie nam rzeczy na zmianę, a kosz nie będzie ciągle przepełniony. W takim przypadku warto skorzystać z energooszczędnego programu pralki, co pozwoli zużyć mniejszą ilość energii i wody.

PODZIEL SIĘ: