Jak często należy zmieniać bieliznę?

zmiana-bielizny

Higiena osobista to nie tylko dbanie o ciało ale także o ubrania i bieliznę. Jak często należy zmieniać bieliznę?

Wielu Polaków nie przykłada zbyt szczególnej wagi do higieny osobistej. Kluczową kwestią jest nie tyle mycie się co zmiana bielizny. Dla niektórych to z pewnością wstydliwy temat. Zaniedbanie tej sprawy może mieć wpływ na nasze zdrowie.

Zmiana bielizny każdego dnia

Bielizna jest nieodłącznym elementem naszej garderoby. Ma bliski kontakt z naszym ciałem, więc musi zapewniać wygodę i komfort noszenia. Według Państwowego Zakładu Higieny, liczba osób, które nie zmieniają bielizny każdego dnia jest zastraszająco duża. Bielizna wymaga zmiany, ale nie po tygodniu, kiedy już ze sporej odległości czuć nieprzyjemny zapach. Codziennie, zaraz po kąpieli rano lub wieczorem, należy założyć czystą i świeżą bieliznę. Taki nawyk powinien mieć głęboko zakorzeniony każdy, dbający o zdrowie i higienę swojego ciała.

Brudna bielizna siedliskiem bakterii

Bielizna jest rzeczą bardzo ważną, to samo dotyczy jej regularnej zmiany. Majtki chronią nasze narządy intymne, które są niezwykle wrażliwe na wszelkie bakterie i grzyby. Zmieniając bieliznę każdego dnia, zapewniamy komfort i czystość. Brudna bielizna jest siedliskiem bakterii, które mogą spowodować pojawienie się nieprzyjemnych infekcji czy grzybicy. Dlatego przybrudzone figi czy bokserki, niech lądują każdego dnia w koszu na pranie.

Zmiana stanika

Dolną część bielizny powinniśmy zmieniać każdego dnia. Dotyczy to również stanika. Kobiety zwykle mają różne rodzaje staników, pasujące do określonych krojów ubrań. Zdarza się, że każdego dnia zakładają zupełnie inny biustonosz, dopasowany do danego koloru bluzki. Jest to nie tylko kwestia estetyczna ale przede wszystkim higieniczna. Stanik po całym, aktywnym dniu noszenia wymaga prania. Noszą staniki sportowe, pamiętajmy o praniu ich po każdorazowym treningu, nawet krótkim.

Skarpetki na zmianę

skarpetki-na-zmiane

Stopy także wymagają właściwej higieny, do której zalicza się codzienna zmiana skarpetek. Ten element garderoby jest idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i podrażnień. Stopy po całym dniu w obuwiu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Warto więc nosić ze sobą do pracy czy szkoły skarpetki na zmianę, które zapewnią nam poczucie świeżości, komfortu i prawidłowej higieny.

Bielizna jest rzeczą intymną. Nie możemy zapominać o jej codziennej zmianie. Czysta bielizna zapewni nam nie tylko komfort ale także zdrowe ciało bez chorób i podrażnień skóry. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do zrzucenia ubrań, więc aby uniknąć wstydu, zwyczajnie wymieniajmy bieliznę.

PODZIEL SIĘ: