Higiena jamy ustnej – jak nauczyć dziecko dbania o zęby?

higiena-jamy-ustnej-dziecka

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Wpajanie zdrowych nawyków należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Jak nauczyć dziecko dbania o zęby?

Higiena jamy ustnej dzieci

Im wcześniej nauczymy nasze maluchy dbania o higienę jamy ustnej, tym większe szanse, że ich zęby w przyszłości będą zdrowe. Dzieci rodzą się z zalążkami zębów, które są ukryte dziąsłami. Niewykształcone i niewidoczne zęby, nie zwalniają rodziców z higieny jamy ustnej dzieci. Przemywamy wtedy dziąsła gazikiem, nasączonym przegotowaną wodą. Gdy ząbki się wykształcą, używamy specjalnej pasty, odpowiedniej do wieku dziecka.

Jak nauczyć dziecko dbania o zęby?

mycie-zebow

Od 2 roku życia, nasze dzieci są w stanie myć zęby samodzielnie, z naszą drobną pomocą i zachętą. Szczotkowanie zębów musi odbywać się rano i wieczorem. Najlepiej myć razem z dzieckiem. Maluchy chętnie naśladują dorosłych, więc dajmy im dobry przykład. Dzieciaki niechętnie myją zęby, zwykle trzeba je długo namawiać. Producenci akcesoriów dentystycznych oferują produkty dedykowane dzieciom. W sklepach znajdziemy ogromny wybór kolorowych szczoteczek do zębów. Niektóre z nich, są ozdobione wizerunkami bajkowych bohaterów, inne mają atrakcyjne osłonki czy futerały, co zachęca do korzystania z nich. Warto zadbać o to, aby maluch miał swój kubeczek na szczoteczkę i kolorowy ręcznik. Indywidualne miejsce w łazience sprawi, że poczuje się równie ważny jak osoba dorosła. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać 3 minuty. Dzieciaki nie przykładają do tego tak dużej wagi jak dorośli. W tym celu pomoże pewien gadżet. Zwykły minutnik lub kolorowa mini klepsydra, odmierzająca czas, przeznaczony na mycie zębów uatrakcyjni tę czynność. Dziecko szybko przejmie nawyk, traktując higienę jak dobrą zabawę. W popularnej sieci drogerii, możemy znaleźć tego typu gadżety, na półce z akcesoriami do higieny jamy ustnej. Pamiętajmy także o wymianie szczoteczki do zębów. Co trzy miesiące zabierzmy malucha do sklepu i pozwólmy wybrać odpowiednią szczoteczkę, to także uczy ważnego elementu higieny.

Zachęcając dziecko do mycia zębów odpowiednimi sposobami, szybko nauczymy je, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Nasze pociechy będą mogły pochwalić się zdrowymi i lśniącymi zębami, którym niestraszne szkodliwe bakterie.

PODZIEL SIĘ: