Jak często należy myć zęby?

mycie-zebow

Mycie zębów to nieodłączny element codziennej higieny jamy ustnej. Jak często należy myć zęby?

Higiena jamy ustnej

Utrzymanie prawidłowej czystości jamy ustnej to klucz do zdrowia. Każdego dnia spożywamy różne produkty spożywcze, pijemy napoje, narażając tym samym nasze zęby i całą jamę ustną na działanie bakterii. Zdrowe i czyste zęby to nasza wizytówka. Nie możemy zapominać o ich codziennym myciu. Dzięki właściwej higienie, będziemy mogli cieszyć się białym i lśniącym uśmiechem przez długie lata. Zęby, o które nie będziemy odpowiednio dbać, szybciej będą chorować, na skutek czego mogą wypaść. Jeśli nie chcemy zamienić własnych zębów na protezę, pamiętajmy o ich myciu.

Codzienne mycie zębów

Zęby powinno się myć każdego dnia. Dentyści zalecają mycie zębów minimum dwa razy w ciągu całego dnia. Szczotkowanie jest ważne rano i wieczorem. Powinniśmy wykonywać je 30 minut po jedzeniu, aby nie uszkodzić szkliwa. Szczególnie istotne jest mycie zębów wieczorem. Przed zaśnięciem, nie możemy zapominać o tej czynności, ponieważ resztki jedzenia pozostawione w naszej jamie ustnej są idealną pożywką dla rozwoju bakterii, które rozprzestrzeniają się w ekspresowym tempie. Ślina, co prawda ma właściwości bakteriobójcze, ale nocą produkujemy jej znacznie mniej, więc tylko dokładne szczotkowanie zapewni nam należytą ochronę jamy ustnej.

Szczotkowanie zębówszczotkowanie-zebow

Pamiętając o myciu zębów, nie możemy przesadzać z higieną. Według stomatologów, nie powinno się myć zębów więcej, niż pięć razy na dobę. Zbyt częste szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnień dziąseł. Utrata szkliwa jest nieodwracalna, dlatego należy ostrożnie traktować zęby, aby nie pobawić ich naturalnej ochrony. Do mycia powinno się wybierać odpowiednie produkty. Przy wrażliwych dziąsłach najlepiej szukać szczoteczek z miękkim włosiem. Na rynku dostępny jest duży wybór tego typu produktów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bez problemu dopasujemy takie, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Na mycie poświęćmy trzy minuty. Warto zwracać uwagę na czas mycia zębów u dzieci, które mogą robić to zbyt krótko lub niedokładnie. Kolorowa szczoteczka i czasomierz pomogą wypracować zdrowy nawyk u naszych pociech.

Mycie zębów to codzienna czynność, która pozwala nam na ochronę i higienę jamy ustnej. Zdrowe i mocne zęby sprawią, że nasz uśmiech będzie wyjątkowy. Pamiętajmy o odpowiednio częstym, codziennym ich szczotkowaniu.

PODZIEL SIĘ: