Higiena w szkole

higiena

Szkoła to drugi dom dla dzieci i młodzieży. W placówkach szkolnych spędzają większą część dnia, co jest związane z zapewnieniem odpowiednich warunków higienicznych. Jak wygląda higiena w polskich szkołach?

Higiena w domu i w szkole

Zachowanie czystości to nie tylko umyte ciało czy czyste ubranie. Tak jak dbamy o siebie i swoje otoczenie w domu, tak samo powinniśmy czynić w szkole. To miejsce, gdzie jesteśmy narażeni na różne bakterie i zanieczyszczenia. Dlatego takie miejsce jak szkoła musi być czyste i bezpieczne, spełniając wszelkie wymogi higieniczne i sanitarne. Niestety, gdy przekroczymy mury niektórych szkół, higiena staje się kwestią, pozostawiającą wiele do życzenia. Jak powinna wyglądać? Jak wyglądają realia polskich szkół?

Ciepła woda

Bieżąca ciepła woda to podstawa. W szkolnych toaletach, prysznicach oraz na kuchni nie może jej zabraknąć. Dzieci muszą mieć dostęp do wody, aby swobodnie myć ręce. To samo dotyczy pracowników szkolnej kuchni. W tym miejscu zachowanie higieny jest niezwykle ważne, ponieważ przygotowywane posiłki trafiają do dzieci. Nie ma mowy o braku czystości.

Środki higieny osobistej

Szkoła musi zapewnić odpowiednie środki higieny osobistej. Takie kwestie reguluje ustawa i przepisy sanitarne. W palcówkach szkolnych nie może zabraknąć mydła, papieru toaletowego oraz ręczników papierowych lub suszarek. Niestety w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Często sytuacją jest brak papieru czy mydła.

Szatnie i toalety

W każdej palcówce szkolnej musi być wydzielone miejsce na szatnie i toalety. Uczniowie powinni mieć zapewnione miejsce, gdzie mogą swobodnie przebrać się w strój na zajęcia wychowania fizycznego czy pozostawić odzież wierzchnią. Toalety to także elementarne pomieszczenia każdego tego typu placówki. Co do pryszniców, nie znajdziemy ich w każdej szkole, a szkoda, bo powinny tam być. Prysznic po zajęciach sportowych zapewniłyby uczniom ogromny komfort i pozwolił utrzymać prawidłową higienę, szczególnie, jeśli w-f wypada jako jedna z pierwszych lekcji w palnie zajęć.

Gabinet pielęgniarki

higiena

Gabinet szkolnej pielęgniarki kiedyś był miejsce otwartym codziennie. Uczniowie mogli bez problemu skorzystać z pilnej pomocy medycznej w razie upadku czy innego zdarzenia. Obecnie szkolna pielęgniarka ma swoje dyżury. Często pojawia się w różnych szkołach w tygodniu, co uniemożliwia jej obecność tylko w jednej placówce. Do zadań higienistki należą badania okresowe czy sprawdzania stanu uzębienia oraz włosów.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: