Higiena w pracy

higiena

Higiena w pracy jest zależna od rodzaju zawodu jaki wykonujemy i miejsca naszej pracy. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są jasno nakreślone dla wszystkich pracowników i nic nie zwalnia nas od ich łamania.

Higiena w pracy

Zachowanie higieny w pracy to nie tylko czyste ręce i odpowiedni strój. To cały szereg zachowań, których przestrzeganie wpływa na funkcjonowanie danego miejsca pracy. Niektóre z lokalizacji wymagają zwiększonej higieny i dbania o porządek, szczególnie jeśli chodzi o zakłady związane z produkcją i przetwarzaniem żywności. Inna sytuacja dotyczy pracowników służby zdrowia czy sklepów. Jak powinna wyglądać higiena w pracy?

Pracownicy służby zdrowia

Dlaczego lekarze i pielęgniarki pracują w specjalnym obuwiu i ubraniu? Odpowiedź jest prosta i dotyczy higieny. Czyste ubranie to podstawa stroju lekarz i pielęgniarki. Takie osoby mają każdego dnia styczność z chorymi, a więc wszelkimi bakteriami. Dlatego strój musi być czysty i sterylny. Do wszystkiego dochodzi częste mycie, a właściwie dezynfekowanie rąk, przy pomocy specjalnych środków chemicznych oraz zakładanie jednorazowych rękawiczek. Stroje po operacji takie jak maseczki czy fartuchy także są jednorazowe, więc po zabiegu trafiają do utylizacji. Wszystko po to, by kontakt ze szkodliwymi substancjami był jak najmniejszy. W końcu zdrowie jest najważniejsze, więc w szpitalach oraz ośrodkach zdrowia w szczególny sposób dba się o czystość, nie tylko pracowników, ale całego otoczenia.

Pracownicy gastronomii

Wszystkie osoby pracujące na kuchni czy w restauracji obowiązują zasady higieny. Podstawową zasadą są czyste ręce i zabezpieczone włosy. Dlatego w kuchni obowiązują czepki. Higiena dotyczy także stanowiska pracy i sprzętu, na którym pracują kucharze. Brudny talerz czy posiłek z włosem nie ma prawa trafić do klienta. Czystość sprawdza sanepid, który regularnie kontroluje lokale gastronomiczne. W takich miejscach łatwo o zatrucie pokarmowe, na dużą skalę, więc nie ma się co dziwić, że zasady higieny są tu niczym święte przykazania.

Fryzjerzy i kosmetyczki

higiena w pracyTam, gdzie dochodzi do kontaktu z drugim człowiekiem, higiena jest obowiązkowa. U fryzjera czy u kosmetyczki liczymy nie tylko na profesjonalną obsługę ale na zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czysty sprzęt w postaci nożyczek i szczotek to obowiązkowy element każdego salonu fryzjerskiego. Fryzjer powinien zawsze mieć schludny i czysty strój. Do farbowania służą jednorazowe rękawiczki. To także gadżet kosmetyczki czy manicurzystki. Pracowników tego zawodu obowiązuje sterylizacja narzędzi, czysty strój i nienaganny wizerunek. W końcu pracownicy są wizytówką salony, a tam gdzie czystość bije przez witryny, tam możemy ze spokojem skorzystać z usług.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: