Higiena rzeczy z drugiej ręki

higiena rzeczy z drugiej ręki

Second-handy są bardzo modne i praktyczne. Obecnie nie budzą już wstydu czy odrazy, kupują w nich blogerki modowe czy gwiazdy. Rzeczy z drugiej ręki, jak sama nazwa wskazuje, były wcześniej używane. Ich higiena pozostawia więc wiele do życzenia. Z zakupu niektórych przedmiotów lepiej zrezygnować.

Perełki z second-handu

W mediach społecznościowych nie brakuje grup, gdzie najczęściej rodzice wymieniają się przedmiotami. Wśród nich znajdziemy ubranka dla dzieci, zabawki, akcesoria, wózki czy nosidełka. W sklepach stacjonarnych jest podobnie. Na zakup odzieży używanej decydujemy się ze względu na modę, eko styl czy zwykłą oszczędność. Nie oszukujmy się, modne i markowe ubrania są drogie. W czasach, kiedy liczy się dobre zarządzanie finansami, second hand staje się dobrą opcją. Zakup perełki za grosze, cieszy bardziej niż sukienka od projektanta warta tysiące. Ale w tego typu sklepach znajdziemy nie tylko ubrania, chętnie sięgamy także po inne przedmioty. Na co warto uważać, czego unikać, a czego lepiej nie nabywać z drugiej ręki?

Ubrania

Z odzieżą nie ma problemu. Wiadomo, że była noszona przez nieznane nam osoby, ale od czego jest woda i proszek? Wystarczy wyprać ubrania, a będą jak nowe. Kupując, starajmy się wybierać taką odzież, która nie jest zniszczona. Wiele osób przerabia ubrania znalezione w second handach. To doskonały pomysł na odświeżenie swojej garderoby na wiosnę, za niewielkie pieniądze. Zawsze pierzemy ubrania z drugiej ręki przed ich założeniem – nigdy nie mamy pewności w jaki sposób były przechowywane. To samo dotyczy ubranek dla dzieci.

Bielizna

Tutaj pojawiają się kontrowersje. Chyba żadna ze świadomych pań nie odważyłaby się założyć cudzej bielizny z second handu. Tym bardziej majtek, nawet po praniu czy wygotowaniu. Jednak w kwestii biustonoszy sprawa wygląda różnie. Niektóre z pań chętnie wybierają markowe biustonosze, szczególnie, gdy mają problem z dużym rozmiarem. Taką motywację jesteśmy w stanie zrozumieć, ale wcześniej biustonosz należy poddać praniu. W przypadku bielizny dla dzieci, odradzamy jej kupno w sklepach z drugiej ręki. Popularne sieciówki oferują tak atrakcyjne ceny, że zakup nowej nie jest żadnym problemem.

Gumowe zabawki

Zabawki często można dostać w second handach. Z tym, że uważałybyśmy na te gumowe. Nie zawsze są odpowiednio czyszczone i przechowywane. W ich wnętrzu mogą kryć się bardzo szkodliwe dla zdrowia bakterie. A nie chcemy przecież, by nasze maluchy cierpiały z powodu głupiej zabawki. Odpuśćmy więc i wybierajmy zabawki z pewnych źródeł, pamiętając o ich higienie.

Buty

używane obuwieButy to po ubraniach najpopularniejsza rzecz z drugiej ręki. W tzw. lumpeksach można trafić na prawdziwe perełki od znanych projektantów, w dodatku za bezcen. Ale używane obuwie to ryzyko odkształceń stopy i grzybicy. Te praktycznie nieużywane, w bardzo dobrym stanie, możemy potraktować specjalnym środkiem odkażającym. Pamiętajmy jednak, że buty dopasowują się do stopy ich właściciela, więc każda inna osoba, która je założy, może odczuwać dyskomfort podczas ich noszenia.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: