Higiena psychiczna – jaką odgrywa rolę?
Higiena ciała to pojęcie znane każdemu. Wiemy, że należy dbać o czystość, zdrowe odżywianie czy dobry sen. W ferworze codziennych zajęć i obowiązków zapominamy jednak, że istnieje także higiena dotycząca naszej psychiki. Ma ona za zadanie chronić sferę psychiczną przed negatywnymi myślami, nadmiernym stresem czy niepokojem. Często lekceważymy nasze potrzeby emocjonalne, uważając je za fanaberie. Po pewnym czasie przytłacza nas jednak poczucie bezradności, a niespełnione potrzeby sprawiają, że tracimy radość życia. Przed tym właśnie chroni nas higiena psychiczna. Jaką odgrywa rolę?
Psychika ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, za to objawy pochodzące z ciała wpływają na sferę psychiczną. Są one nieodwracalnie sprzężone. Jeśli boli nas głowa lub dokuczają problemy z brzuchem, czujemy się poirytowani i przygnębieni. Jeżeli ciągle się zamartwiamy lub niepokoimy o przyszłość, nasze mięśnie napinają się, co skutkuje dolegliwościami ze strony uciśniętych narządów. Dbanie o relaks, odpoczynek i radzenie sobie ze stresem jest zatem wyrazem troski o jakość naszego życia, a nie zbędnym wymysłem.
Umiejętność odpoczywania
Każdy z nas ma takie momenty w życiu, gdy czuje się jak na karuzeli. Obowiązki domowe, sterta dokumentów do przejrzenia, zaległe e-maile… Gdy w końcu się z nimi uporamy, mamy chwilę dla siebie. Marzył nam się odpoczynek, ale nagle okazuje się, że nie umiemy zapomnieć o naszych powinnościach. Zamiast cieszyć się spacerem czy wypadem do kina, w głowie ciągle powtarzamy krytyczne uwagi szefa lub analizujemy przytyki koleżanki. A to właśnie umiejętność odpoczywania jest dla nas najważniejsza, ponieważ sprawia, że możemy się zregenerować. Jeśli widzimy, że mamy z nią problem, musimy przeanalizować sposób, w jaki odpoczywamy. Być może wcale nie jest dla nas dobry? Spróbujmy coś zmienić. Zamiast oglądać telewizję pójdźmy na spacer. Zmieńmy wyciskanie potów na siłowni na relaksującą jogę. Zazwyczaj osoby pracujące umysłowo lepiej regenerują się w ruchu i na odwrót – spotkanie ze znajomymi czy czytanie książki bardziej wyciszy pracownika fizycznego.
Być dla siebie dobrym
Nie traktujmy higieny psychicznej jako kolejnego obszaru życia, w którym musimy się sprawdzić. Ona ma służyć naszemu zdrowiu i wewnętrznej równowadze, a sposób, w jaki dbamy o naszą psychikę, zależy od nas. Spróbujmy każdego dnia znaleźć trochę czasu tylko dla siebie. Odłóżmy zmywanie naczyń czy tworzenie prezentacji, a w ramach tego zróbmy to, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Niech będzie to medytacja, jazda na rowerze albo pielenie ogródka. Ważne, żebyśmy mogli oderwać się od gonitwy myśli i docenić trwającą chwilę. Istotne jest też pozbycie się negatywnych myśli na swój temat oraz lęku przed przyszłością. Nie zrobimy wszystkiego idealnie, nie jesteśmy perfekcyjni – nikt nie jest! Zaakceptujmy to i skupmy się na dobrych stronach życia. Warto dbać o swój rozwój oraz wzbogacanie doświadczeń. To sprawi, że będziemy pewniejsi siebie, a także poznamy nasze mocne strony.
Higiena psychiczna – jaką odgrywa rolę?
Zdrowie psychiczne jest fundamentem, bez którego nie uda nam się stworzyć dobrych relacji z ludźmi czy spełnić marzeń. Higiena psychiczna polega na przywróceniu nam równowagi wewnętrznej oraz poczucia sensu życia. Istotne jest zidentyfikowanie czynników, które nas obciążają. Następnie musimy spróbować je wyeliminować, a jeśli się nie da – chociaż ograniczyć i nabrać do nich dystansu. Męcząca praca, trudna relacja z rodzicem, poczucie osamotnienia czy nieumiejętność odpoczywania potrafią wypompować z nas całą energię. Jeżeli nie potrafimy sami uwolnić się od negatywnych elementów w naszym życiu, powinniśmy pomyśleć o wizycie u psychologa. Jeżeli zawczasu poradzimy sobie z tym, co nas wyniszcza od środka, uchronimy się od chorób psychicznych, chociażby nerwicy czy depresji. Długotrwały stres sprzyja też rozwojowi wielu schorzeń somatycznych, takich jak alergie, zaburzenia układu trawiennego czy choroby układu krążenia. Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” można nieco sparafrazować – to zdrowy duch zapewnia zdrowe ciało. Dlatego warto o niego dbać.
Karolina Solga