Higiena podczas malowania jajek

higiena podczas malowania jajek

Higiena podczas malowania jajek jest ważna. To jakie zasady zachowamy przy farbowaniu jajek może przełożyć się na bezpieczeństwo ich spożycia. Na co warto zwrócić uwagę?

Czas malowania jajek

Wielkanoc to czas malowania jajek. Przygotowujemy kolorowe pisanki, które ozdobią świąteczne stoły oraz koszyki ze święconką. Jajka to wdzięczny materiał do malowania. Farbki, barwniki czy wosk – praktycznie wszystkiego możemy użyć do stworzenia pięknych i oryginalnych wzorów. Ale czy zawsze pamiętamy przy malowaniu o higienie? Zasady higieny to podstawa przy kontakcie z produktem spożywczym. Przecież później zamierzamy zjeść nasze kolorowe jajka. Jak więc je farbować, aby zachować zasady czystości?

Jajka

Jajka, które zamierzamy pomalować powinniśmy najpierw dokładnie umyć. To nie tylko kwestia higieny ale przede wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia. Czyste skorupki lepiej złapią dany kolor, a my unikniemy zatrucia. Jajka gotujemy na twardo i pozostawiamy w gorącej wodzie, chyba, ze malujemy już ostudzone jajka. Gotując jajka, zmniejszamy ryzyko zatruć pokarmowych.

Rękawiczki

Rękawiczki to podstawowe akcesorium, jeśli chcemy farbować jajka. Barwniki, nawet te spożywcze mają mocne pigmenty, które mogą pozostawić ślad na naszej skórze. Wtedy nawet najmocniejsze mydło czy żel nie pomoże ich szybko zmyć. Rękawiczki są higieniczne i praktyczne. Najlepiej użyć grubszych rękawiczek gumowych. Te cienkie mogą stopić się pod wpływem ciepła jajek. Zwykle farbujemy jeszcze gorące jajka, więc lepiej uważać, by nie poparzyć sobie skóry dłoni. W przypadku farbowania na kilka kolorów, należy umyć ręce po każdym barwniku lub wymienić rękawiczki na nowe i czyste.

Pojemniki na barwniki

malowanie jajekPodczas malowania jajek nie powinniśmy używać kubków czy innych naczyń, z których korzystamy na co dzień. Puszka, stary garnuszek czy plastikowe kubki sprawdzą się w roli pojemników na barwniki. W przypadku zafarbowania naczyń, nie będzie nam szkoda ich wyrzucić. Przy plastikowych pojemnikach należy wybrać takie, które są odporne na gorące napoje, ponieważ farbujemy zazwyczaj w gorącej wodzie. Malując jajka uważajmy, by nikt przypadkiem nie napił się kolorowego roztworu. Starajmy się wylewać farbę, zaraz po pomalowaniu jajek.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: