Czyszczenie szczotki i grzebienia

czyszczenie szczotki

Szczotka czy grzebień to akcesoria do włosów, które wymagają odpowiedniego traktowania. Jak wygląda ich prawidłowe czyszczenie?

Siedlisko bakterii

Nasza ulubiona szczotka, której używamy każdego dnia jest prawdziwym siedliskiem bakterii. Na szczotce czy grzebieniu może znajdować się nawet kilkaset mikroorganizmów. Do tego należy doliczyć osiadający się kurz, włosy oraz resztki naskórka i tłuszcz. Wszystko razem tworzy idealne środowisko dla bakterii. Nie dość, że wygląda to niehigienicznie, to czesząc włosy takimi przyrządami, przenosimy je na swoje włosy. Zostają także na nich resztki kosmetyków, stosowanych do stylizacji włosów.

Czyszczenie szczotki i grzebienia

O szczotki i grzebienie należy odpowiednio zadbać. Je także musimy czyścić, o czym wielu z nas zapomina, albo co gorsza nigdy tego nie robi. Wydawać by się mogło obrzydliwe, ale niestety jest prawdziwe. Nie pamiętamy aby wyczyścić szczotkę, a powinniśmy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Akcesoria do włosów wykonywane są z różnych tworzyw, dlatego do każdego z nich należy zastosować właściwe zabiegi, za pomocą których pozbędziemy się wszelkiego brudu.

Plastikowe szczotki i grzebienie

Na początku pozbywamy się włosów. Do tego celu warto użyć wykałaczki lub grzebienia. Przygotowujemy miksturę z ciepłej wody i szamponu lub mydła. Wystarczy jedna łyżeczka środka myjącego, opcjonalnie możemy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. W takim płynie zanurzamy nasze akcesoria do czesania włosów. Grzebień możemy dokładnie wyszorować szczoteczką do zębów. Po myciu warto zastosować zabieg dezynfekcji, stosując wodę utlenioną lub rozrobiony spirytus. Akcesoria możemy odstawić do całkowitego wyschnięcia lub wysuszyć je suszarką do włosów.

Szczotki i grzebienie z drewnaszczotka

Przy takim tworzywie jak drewno postępujemy podobnie jak w przypadku plastiku. Musimy ograniczyć jednak czas namaczania, ponieważ drewno może pęcznieć, co spowoduje że szczotka czy grzebień wyląduje w koszu na śmieci.

Szczotki z naturalnego włosia

Z takiej szczotki usuwamy włosy, podobnie jak przy zwykłej szczotce. Myjemy tylko włosie, używając silnego szamponu lub spirytusu. Po umyciu możemy nałożyć na włosie odżywkę i spłukać ją po kilku minutach. Na szczotce warto rozpylić wodę z octem, która zabije bakterie.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: