Higiena intymna dziecka

higiena intymna dziecka

Dbanie o ciało to także troska o zdrowie. W przypadku dzieci, niezwykle łatwo o infekcje, także intymne. Higiena intymna dziecka jest równie ważna, co innych części ciała. Jak zapewnić ją dziecku?

W intymnym świecie dziecka

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa na dotyk i wszelkie czynniki. Ze względu na różnice w budowie narządów intymnych, ich pielęgnacja różni się w przypadku płci żeńskiej i męskiej. Właściwe dbanie o higienę intymną zapewnia komfort oraz zdrowie. Mycie i pielęgnacja ciała dziecka muszą odbywać się przy udziale odpowiednich produktów, które nie podrażnią i nie wysuszą skóry. W sklepach znajdziemy kosmetyki dla dzieci, także te hipoalergiczne, przeznaczone dla alergików. Jak dbać o higienę intymną dziecka?

Higiena intymna u dziewczynek

Małe dzieci noszą pieluszki, które co jakiś czas wymagają zmiany. Podczas niej nie możemy zapominać o przemyciu miejsc intymnych. Do tego przyda się zwykła woda lub chusteczki nawilżane, które łatwo zabrać ze sobą na spacer czy w podróż. Zawsze podmywamy dziewczynki z góry na dół, co zapobiega przenoszeniu bakterii z odbytu. Do mycia najlepiej używać własnej dłoni, ponieważ na gąbce gromadzą się szkodliwe bakterie. U niemowląt mogą pojawić się odparzenia, dlatego warto stosować odpowiednie kremy, nie przesadzając z ich ilością podczas aplikacji. Sklejone wargi sromowe mogą sygnalizować infekcję, dlatego najlepiej wybrać się z dzieckiem do lekarza. Częste infekcje intymne u dziecka zwiększają ryzyko problemów intymnych, w tym niepłodności w dorosłym życiu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące wyglądu narządów intymnych u naszej córki, skonsultujmy się z pediatrą, czy wszystko jest w jak najlepszym porządku, czy też mamy powód do zmartwień.

Higiena intymna u chłopców

Podobnie jak w przypadku dziewczynek, u chłopców także stosujemy technikę mycia od góry do dołu, czyli w kierunku odbytu. Najpierw myjemy pachwiny, a następnie prące. Po myciu dokładnie osuszamy miejsca intymne. Co do pieluszek, jądra nie lubią przegrzania, więc ważne są częste zmiany pieluch i ich w miarę możliwości luźne zapinanie. Skóra odpoczywa bez pieluszki, więc od czasu do czasu warto je zdjąć.  Problemem u chłopców jest stulejka, czyli zwężenie napletka. Po jego zaobserwowaniu, należy udać się do pediatry. Lekarz oceni, czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Konsekwencją nieleczonej stulejki mogą być nawracające infekcje intymne, dlatego nie należy zaniedbać tego problemu. Kremy na odparzenia i zasypki pudrowe spokojnie możemy stosować u chłopców.

higiena intymnaHigiena intymna dziecka jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie zdrowia i prawidłowego rozwoju. Dbając o narządy intymne dzieci, troszczymy się o ich poczucie komfortu i przyszłość. Stosujmy więc wszystkie zasady pielęgnacji i dbajmy o nasze maluchy, najlepiej jak potrafimy.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: