Przepocone buty – co zrobić, aby nie stały się siedliskiem bakterii?

przepocone-buty

Przepocone buty nie tylko nieatrakcyjnie pachną. Stanowią idealne środowisko dla rozwój bakterii i grzybów. Co zrobić, aby nie stały się siedliskiem bakterii?

Przepocone obuwie

Przykry zapach to tylko jeden z elementów cechujących buty, które wiele „przeszły”. Może być on wynikiem długiej i intensywnej wycieczki, treningu sportowego czy spaceru. Wysokie temperatury czy źle dobrane obuwie sprzyja tego tupu wpadkom. Nie tylko zapach jest uciążliwy. Brudne i przepocone buty to siedlisko bakterii, które mogą zaatakować nasze stopy, tworząc podrażnienia i choroby takie jak grzybica. Wtedy konieczne będzie leczenie. Odpowiednie zasady higieny i kilka cennych porad pomoże w uniknięciu takich sytuacji. Nasze buty zawsze będą czyste, zapewniając nam poczucie komfortu i świeżości każdego dnia.

Domowe sposoby na przepocone buty

Na brzydki zapach, wydzielający się z obuwia pomoże soda oczyszczona i proszek do pieczenia. Składniki te, bez problemu znajdziemy w naszej kuchni. Wystarczy zasypać buty jedną łyżeczką proszku i zostawić na noc. Soda czy proszek do pieczenia, wchłoną wszelką wilgoć i usuną przykry zapach. Przed ponownym założeniem butów, należy usunąć proszek, co możemy zrobić szybko odkurzaczem.
Szkodliwe bakterie możemy potraktować odpowiednią temperaturą. W tym celu najlepiej schować buty na noc do zamrażalnika, pakując je wcześniej w foliową torbę. Zimna temperatura także usunie zapach.
Herbata sprawdza się nie tylko jako pyszny napój. Jej torebki, umieszczone w butach wyciągną całą wilgoć i pochłoną brzydkie zapachy. Nawet najtańsza herbata będzie skuteczna.

Czyszczenie butówbuty

Buty wymagają czyszczenia. Niektóre buty można prać w pralce. Zanim jednak wrzucimy je do bębna, przeczytajmy uważnie zalecenia producenta. Na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia obuwia, także te bakteriobójcze. Stosujmy je ostrożnie, aby nie zniszczyć naszych ulubionych butów.

Higiena stóp

Przepocone buty mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny stóp. Musimy pamiętać aby codziennie myć stopy. Wykonanie kąpieli stóp również nam nie zaszkodzi. W tym celu warto użyć kosmetyków lub ziołowych wywarów na bazie szałwii i lawendy. Możemy stosować także specjalne dezodoranty, które mają właściwości antygrzybiczne. Do butów warto używać wkładek, które pochłaniają wilgoć i wszelkie zapachy. Dzięki temu nasze buty pozostaną suche i czyste.

PODZIEL SIĘ: