Czystośc podczas miesiączki

Czystośc podczas miesiączki

Menstruacja jest takim czasem w miesiącu, w którym szczególnie powinno się zadbać o higienę intymną. Krew miesięczna zobojętnia bowiem środowisko pochwy a tym samym osłabia jej możliwości obronne. Kobiece okolice intymne są zatem szczególnie narażone na zakażenia bakteryjne. Krew (której utrata wynosi średnio od 60 – 150 ml) gromadzi się w pochwie i kroczu i jest pożywką dla drobnoustrojów.

Czystość i higiena.

Czystość podczas miesiączki jest priorytetem i musi być kompleksowo zapewniana. Ważne jest regularne i częste zmienianie środków higienicznych. Ich wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji (przy aktywnym trybie życia lepsze są tampony, przy pracy siedzącej – podpaski). Należy jednak pamiętać, że podpaski musimy zmieniać co kilka godzin (4 – 5 razy w ciągu doby przy umiarkowanych upławach), podobnie tampony.

Niewskazane stosowanie tamponów.

Niewskazane jest jednak stosowanie tamponów na noc. Ponad to powinny unikać ich panie, które mają skłonności do podrażnień, infekcji oraz przesuszania błony śluzowej. Poza stosowaniem środków „zabezpieczających” konieczny jest odpowiedni dobór bielizny. Powinna być z naturalnych tkanin, przepuszczających powietrze, tak, by bakterie nie miały dobrego środowiska do rozmnażania się. Myśląc o higienie i czystości nie sposób ominąć tematu podmywania i mycia. Należy co najmniej 2 razy na dobę skorzystać z prysznica- nie zaleca się jednak kąpieli w wannie (gorąca woda sprawia, że krwawienie jest obfitsze).

Środki higieniczne.

Oprócz tego warto mieć przy sobie specjalne chusteczki do higieny intymnej o neutralnym pH. Jeśli chodzi o środki używane do mycia – powinny być jak najdelikatniejsze, przeznaczone specjalnie do higieny intymnej (najlepiej z kwasem mlekowym). Ważny jest także sposób podmywania. Lepiej powstrzymać się od używania gąbki czy myjki – to prawdziwe siedliska bakterii. Osuszanie natomiast powinno się odbywać z użyciem jednorazowych bądź osobistych ręczników.

TAGI: Bakterie, drobnoustroje, higiena osobista, mycie, osobisty ręcznik, siedlisko bakterii, prysznic.

PODZIEL SIĘ: