Co to jest zespół szoku toksycznego?

Co to jest zespół szoku toksycznego?

Omdlenia, mdłości i zawroty głowy, zwykle utożsamiane są z typowymi objawami ciąży. Jak jednak wytłumaczyć ich występowanie, gdy akurat jesteśmy w trakcie kolejnego krwawienia? Nie bagatelizuj tych symptomów, ponieważ mogą świadczyć o wystąpieniu tzw. zespołu szoku toksycznego.
Bakterie Stapylococcus aureus, powszechnie występuje wewnątrz nosa i w pochwie, także u zdrowych osób. Zwykle nie powodują one żadnych dolegliwości, jednak zdarza się, że niektóre szczepy ów bakterii zaczynają wytwarzać toksyny co powoduje zespół szoku toksycznego. Jeżeli w organizmie kobiety, znajdują się przeciwdziała tych toksyn, wówczas rozwój zespołu szoku toksycznego jest praktycznie niemożliwy. W zdecydowanej większości przypadków, poziom ochrony tworzony przez przeciwciała znajduje się na optymalnym poziomie, jednak w przypadku ich braku, organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały.
Typowe objawy wstrząsu toksycznego, najczęściej występują u kobiet, które w czasie miesiączki używają tamponów (zwykle w niewłaściwy sposób). Typowe symptomy przypominają klasyczne objawy grypy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, wymioty, biegunka, bóle mięśni, zawroty głowy, omdlenia, a także wysypka podobnej oparzeń słonecznych.
Jeżeli zauważysz u siebie którekolwiek z tych objawów, a używasz tamponów, niezwłocznie skieruj się do lekarza z informacją o podejrzewanym wstrząsie toksycznym. Nie wstydź się szczerej rozmowy, nawet gdy dolegliwości wywołane zostały przez Twoje zaniedbania.
Jak już wiadomo, zdecydowana większość kobiet posiada odpowiednie przeciwciała, które chronią przed występowaniem objawów zespołu szoku toksycznego. Ważne jest jednak, przestrzeganie kilku prostych zasad, które skutecznie zwiększają ów ochronę:
1. Pamiętaj o tym, by wybierać tampony o najniższej chłonności, jednak takiej, która została dopasowana do obfitości krwawienia.
2. Regularnie zmieniaj tampon, najlepiej co 4 – 8 godzin.
3. Przynajmniej raz na 24 godziny stosuj podpaskę zamiast tamponu.
4. Unikaj stosowania tamponów w czasie snu.
5. Jeśli jednak zakładasz tampon na noc, pamiętaj o tym, by założyć nowy tampon tuż przed pójściem spać i jego zmianie zaraz po przebudzeniu.

PODZIEL SIĘ: