Choroby, które często atakują latem

higiena

W porze letniej jesteśmy narażeni na różne wirusy i bakterie. Niewłaściwa higiena sprzyja przenoszeniu drobnoustrojów. Choroby, które często atakują latem to zmora nie tylko turystów. Wiedza na ich temat pozwoli na skuteczną ochronę.

Letnie choroby

Odsłonięte ciało, kontakt z wodą, przebywanie w miejscach publicznych – to tylko niektóre czynniki mające wpływ na rozwój infekcji i chorób, które atakują nas latem. Czasem wystarczy tyko uścisk dłoni, brak obuwia na miejskim basenie czy zjedzenie nieumytych owoców. O infekcję nie trudno, szczególnie przy wysokiej temperaturze i braku odpowiedniej higieny.

Kurzajki

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Nieestetyczne znamiona,które tworzą się na palcach kończyn, twarzy a nawet narządach płciowych, wymaga długotrwałego i bolesnego leczenia. Zmiany skórne są stwardniałe i często przybierają szarawą barwę. Kurzajki mogą powstać przez dotkniecie powierzchni, na które znajduje się wirus. Leczymy je za pomocą krioterapii czy lasera.

Grzybica

Grzybicą bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy, że na basenie czy kąpielisku przejdziemy się boso. Grzybica stóp to dość częsty problem na miejskich basenach czy koloniach. Stopy dotknięte grzybicą swędzą i są zaczerwienione. Jeśli tylko zaobserwujemy tego typu objawy, udajmy się do dermatologa,który przepisze nam odpowiednie środki. A na basen, na wyjeździe pod prysznic czy do wanny zabierajmy ze sobą klapki.

Świerzb

Świerzb jest zaraźliwą chorobą skóry, którą wywołuje świerzbowiec ludzki. Choroba objawia się świądem, nasilającym się przy rozgrzaniu ciała. Nawet osoby dbające o czystość i mieszkające w higienicznych warunkach, mogą zarazić się świerzbem. W leczeniu świerzbu wykorzystuje się leki, do stosowania miejscowego.

Co zrobić, by się nie zarazić?

grzybica stópOdpowiedź jest prosta, wystarczy dbać o higienę osobistą. W tym celu warto przestrzegać jej kilku zasad. Przede wszystkim nie należy nikomu pożyczać swoich rzeczy osobistych, takich jak szczotka do włosów, spinki, maszynka do golenia czy ręczniki. Na basen i do kąpieli zawsze zabierajmy klapki. Podczas letnich wyjazdów, warto mieć ze sobą żel antybakteryjny lub chusteczki nawilżane, którymi zdezynfekujemy ręce. Na wakacjach musimy pamiętać o higienie tak samo, jak w pozostałe dni roku. Nie róbmy sobie więc urlopu od czystości i zdrowia.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: