O powstawaniu i leczeniu modzeli

O powstawaniu i leczeniu modzeli
towfiqu barbhuiya z Unsplash

Powstające na stopach odciski i modzele są nie tylko mało estetyczne, ale także potrafią w znaczący sposób utrudniać chodzenie. W jaki sposób powstają modzele i co można zrobić, aby im zapobiegać lub leczyć w momencie ich występowania?

Co to są modzele?

Modzele oraz odciski pojawiają się najczęściej na górnych powierzchniach palców stopy, będąc wynikiem zaniedbań w kwestii ich właściwej pielęgnacji. Ich powstawanie związane jest bowiem z narastającą zgrubiałą skórą, która na stopach jest szczególnie narażona na ucisk spowodowany ciężarem ciała opierającego się na nich przez cały dzień. Modzele przypominają odciski, jednak w odróżnieniu od nich, nie mają jądra naciskającego na zakończenia nerwowe. Powstawanie modzeli związane jest z narastaniem zrogowaciałego naskórka na podeszwie stopy, wyniosłościach kostnych lub piętach. Modzele na stopach charakteryzują się kremowo-żółtym kolorem, okrągłym lub owalnym kształtem o średnicy około 2 centymetrów. Na ich powierzchni widać linie narośniętej skóry.

Usuwanie modzeli

W zależności od stanu naszych stóp, możemy wybrać, jak usunąć modzele, odciski lub nagniotki bez konieczności działań ortopedycznych. Jeżeli nie są one bardzo duże, możemy wykorzystać dostępne w aptece bez recepty plastry www.Compeed.pl działające na odciski, dzięki zastosowaniu w nich nawilżającego opatrunku. Utrzymuje on odciski i modzele w wilgotnym środowisku przynosząc natychmiastową ulgę w odczuwaniu bólu, a także przyspieszając proces ich usuwania. Wykorzystywany w plastrach Compeed nowoczesny hydrokoloid to aktywny żel, działający jak druga skóra. Nawilżanie i zmiękczanie występujących na stopach odcisków, modzeli lub nagniotków przyspiesza możliwość ich usunięcia.

Modzele można usunąć specjalną tarką po uprzednim namoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli polecanej do takich celów. Powoduje to zmiękczenie narośniętego naskórka, który dzięki temu da się w dość prosty sposób zetrzeć. Warto jednak pamiętać, aby do tej operacji używać nowych, czystych tarek, które przy zranieniu skóry nie spowodują zakażenia grzybami czy bakteriami, które mogą pojawiać się na narzędziach do pielęgnacji stóp wykorzystywanych już od jakiegoś czasu.

W przypadku dużych i bolesnych odcisków czy nagniotków, niezbędna będzie jednak interwencja lekarska, która pozwoli usunąć ich korzeń specjalnym wiertłem. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga więc znieczulenia. Pozostaje po nim jednak niewielka rana, która przez kilka dni powinna zostać właściwie zabezpieczona przed zabrudzeniem i zakażeniem.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: