Zatrucia pokarmowe – jak im zapobiec w upalne dni?

zatrucia-pokarmowe

Latem nie trudno o zatrucia pokarmowe, które skutecznie mogą popsuć nam urlop. Jak im zapobiec w upalne dni?

Zatrucia pokarmowe

Zatrucia naszego układu pokarmowego często zdarzają się na wakacjach i urlopach, kiedy temperatura jest wysoka. Bakterie mają wtedy idealne warunki do rozmnażania, powodując objawy takie jak nudności, biegunki, wzdęcia, wymioty a nawet gorączki. W przypadku dzieci, zatrucia bywają groźne, ponieważ niosą ryzyko odwodnienia organizmu. Zamiast cierpieć z powodu biegunki czy innych dolegliwości, warto pamiętać o środkach zapobiegawczych, pozwalających na uniknięcie zatruć.

Odpowiednia higiena – mycie rąk, warzyw i owoców

Higiena jest niezwykle ważna. Latem często podróżujemy różnymi środkami lokomocji i odwiedzamy nowe miejsca. Dotykamy przedmiotów, na których znajduje się mnóstwo bakterii. Do wszystkiego dochodzi brud i pot. Razem tworzy się mieszanka, która może prowadzić do zatrucia. Częste mycie rąk to podstawa w zachowaniu właściwej higieny i ochrony zdrowia. To samo dotyczy warzyw i owoców. Te umyte, smakują dokładnie tak samo jak zerwane prosto z krzaka. Lepiej więc nie ryzykujmy poważnymi zatruciami układu pokarmowego. W podróż najlepiej zabierać ze sobą dodatkową butelkę wody i żel antybakteryjny do rąk. W każdej chwili będziemy mogli umyć zakupione owoce oraz zadbać o czyste ręce. Pamiętajmy o tym nie tylko w upalne dni ale przez cały rok.

Budki z fast-foodami i lodami

Przy wysokich temperaturach jedzenie psuje się znacznie szybciej. W licznych barach i punktach z fas-foodami, produkty są bardzo często niewłaściwie przechowywane lub po prostu przeterminowane. Właściciele tego typu lokali gastronomicznych nie marnują składników i oszczędzają na chłodziarkach. Wielokrotnie wykorzystują olej do smażenia mięs, frytek czy ryb. Przygotowane w taki sposób jedzenie zwyczajnie może nam zaszkodzić. Sanepid co roku podkreśla, aby osoby spędzające wakacje unikały podejrzanych miejsc z jedzeniem. W nadmorskich czy górskich kurortach takie miejsca wyrastają jak grzyby po deszczu. Przed wyjazdem warto poszukać polecanych restauracji bądź zapytać o takie lokalnych mieszkańców. W przypadku budek z uwielbianymi lodami łatwo o zatrucie salmonellą. Warto więc wybierać lodziarnie z tradycją, unikając odwiedzin w przypadkowo napotkanych budkach z wymyślnymi lodami, niewiadomego pochodzenia.

Napoje z lodemnapoje-z-lodem

Na zatrucia pokarmowe, z powodu lodu narażone są osoby wybierające się do egzotycznych krajów, szczególnie afrykańskich, takich jak np. Egipt. Woda dostępna w kranach nie jest zdatna do picia, ponieważ w wielu miejscach system uzdatniający nie jest tak rozwinięty jak w państwach europejskich. Dlatego przestrzega się turystów przed piciem wody z kranu i napojów z dodatkiem lodu. Jeden zimny drink może wywołać zatrucie, które zamiast na słonecznej plaży, zatrzyma nas w hotelu.

Zatrucia pokarmowe to częsta, letnia przypadłość. Dbajmy więc o prawidłową higienę i uważajmy na to co jemy. Przechowujmy odpowiednio jedzenie i cieszmy się letnim czasem, bez myśli na temat objawów zatrucia.

PODZIEL SIĘ: