Jak często wymieniać ręczniki?
Ręczniki mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem, zwykle czystym, co nie znaczy, że nie należy ich wymieniać. Gromadzą się na nich bakterie i inne substancje. Jak często wymieniać ręczniki?
Ręczniki w królestwie łazienki
W łazience jest wilgotno, w końcu to właśnie w tym miejscu oddajemy się myciu ciała i innym zabiegom z użyciem wody. Mokre ręczniki nie zawsze lądują na suszarce czy grzejniku. Bardzo często, po wytarciu ciała wieszamy je z powrotem na wieszaku, z myślą, że przecież wyschną. Mamy złą wiadomość, odnośnie tego typy praktyk. Ręczniki wyschną dobrze tylko wtedy, gdy je rozwiesimy. Inaczej wciąż będą wilgotne, chłonąc wszelkie zapachy i będąc idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Nie musimy chyba wspominać o charakterystycznym zapachu, który zaczną wydzielać? Wycieranie ciała takim ręcznikiem nie jest przyjemne, a dodatkowo nie działa dobrze na skórę.
Jak często wymieniać ręczniki?
Niektórzy codziennie wymieniają ręczniki na te czyste i pachnące świeżością. Ale nie popadajmy w skrajność i obsesyjne zachowania dotyczące higieny. Ręczniki powinniśmy wymieniać co 3 dni. W ciągu tych kilku dni powinny utrzymywać swoją świeżość i czystość na tyle, by ich używanie było w pełni komfortowe i przyjemne. Pamiętajmy, że po każdym osuszaniu ciała, ręczniki powinny wylądować na suszarce. Należy je rozwiesić, by porządnie wyschły i były gotowe do kolejnego użycia. Każdy z domowników musi posiadać swój własny ręcznik. Po kilku latach, warto wymienić ręczniki na całkiem nowe. Lata prania i wykorzystania sprawią, że materiał starci swój urok, nie mówić już o kolorze i innych aspektach estetycznych.
Jak prać i suszyć ręczniki?
Ręczniki najlepiej wyprać w temperaturze 90 stopni, gdyż tylko wysoka temperatura oraz funkcja gotowania są w stanie zneutralizować bakterie, roztocza oraz brzydki zapach. Nie musimy za każdym razem wygotowywać ręczników, ale raz na jakiś czas warto tego dokonać. Wiele producentów zaznacza na metkach, by prać ręczniki w 60 stopniach. Wszystko zależy od materiału, dlatego warto sprawdzać metki, przed nastawieniem prania. W pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu pomoże dodanie do prania octu. By nasze ręczniki były miękkie w dotyku, zaleca się zastosowanie płynu do zmiękczania tkanin. Suszymy je rozwieszone, by dokładnie wyschły, a po wyschnięciu ściągamy z suszarki. Lepiej nie suszyć ich w kuchni,ponieważ mokre tkaniny absorbują zapachy z otoczenia. Po każdej kąpieli odwieszamy ręczniki do wyschnięcia, by można było użyć ich ponownie.
Katarzyna Antos