Wakacje wolne od infekcji intymnych
Na wakacyjny wyjazd czekamy z niecierpliwością, pragniemy odpocząć i naładować akumulatory przed nowymi wyzwaniami, które czekają na nas w pracy. Niestety, letnie wycieczki sprzyjają też infekcjom intymnym. Jeśli nie chcesz, aby twój wypoczynek popsuły dokuczliwe dolegliwości towarzyszące stanom zapalnym pochwy, już dziś wzmocnij swoją ochronną mikroflorę oraz skompletuj wakacyjną apteczkę. Podpowiadamy, jakie produkty mogą okazać się przydatne przed i podczas wakacji. Dzięki znajomości kilku prostych zasad, będziesz mogła cieszyć się urlopem wolnym od infekcji intymnych.
Planując urlop w egzotycznych krajach, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed najczęściej spotykanymi chorobami. W przypadku schorzeń tropikalnych kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Na kilka/kilkanaście tygodni przed wyjazdem należy zaszczepić się na choroby egzotyczne, które są spotykane w danym regionie świata. Pomoże nam to uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre kraje wymagają od turystów stosownych wpisów w międzynarodowej książeczce szczepień, które potwierdzają, iż dana osoba została zaszczepiona przeciwko określonym schorzeniom. Np. przed przekroczeniem granicy wielu państw afrykańskich należy wykazać, iż przeszło się szczepienie przeciwko żółtej febrze. Z listą obowiązkowych i zalecanych szczepień warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o zakupie wycieczki zagranicznej. Ponadto w przypadku gdy cel podróży stanowi kraj będący członkiem Unii Europejskiej, należy zgłosić się do regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do bezpłatnego korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych i ratujących życie podczas pobytu na terenie państw członkowskich UE. Koszty opieki medycznej pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów lub do państw, które nie należą do Unii Europejskiej, powinnaś wykupić stosowne ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem za granicę. Bez niego nie wjedziesz m.in. na teren Federacji Rosyjskiej.
Dlaczego egzotyczne wycieczki sprzyjają infekcjom intymnym?
Coraz więcej Polek na miejsce wypoczynku wybiera egzotyczne kraje. Poznawanie innych kultur, kuchni i ciekawej architektury bywa pasjonującym przeżyciem, warto jednak pamiętać, że zmiana klimatu ma wpływ na nasze zdrowie. Przemierzając odległe zakątki świata, musimy wziąć pod uwagę wysoką temperaturę, która sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów. Większość mikroorganizmów chorobotwórczych najlepiej rozwija się podczas upałów. Nie bez powodu to właśnie w okresie letnim odnotowuje się najwięcej przypadków infekcji intymnych i zatruć pokarmowych. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że w różnych szerokościach geograficznych stykamy się z różnymi szczepami bakterii i grzybów, nie na wszystkie jesteśmy odporni, nawet mikroorganizmy, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla rdzennych mieszkańców, u osób przyjezdnych mogą przyczynić się do wystąpienia niepożądanych objawów. Nie oznacza to, że powinnaś całkowicie zrezygnować z kąpieli w basenie, korzystania z toalety publicznej czy z przysmaków lokalnej kuchni. Warto jednak szczególnie zadbać o higienę intymną, wzmocnienie swojej ochronnej mikroflory, która doskonale broni nas przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami, w tym drożdżami z gatunku Candida albicans, które powodują kandydozę pochwy.
Pakując walizkę na wakacje, nie zapomnij o zapasie czystej bielizny!
Pamiętaj, aby pakując walizkę na urlop, zabrać ze sobą zapas czystej bielizny. Podczas pobytu mogą bowiem przydarzyć się trudne do przewidzenia zdarzenia – np. zmiana klimatu może przyczynić się do rozregulowania cyklu menstruacyjnego i przedwczesnego krwawienia miesiączkowego. W trakcie okresu warto często się podmywać i pamiętać o zmianie bielizny. Na wakacje koniecznie zabierz też kilka strojów kąpielowych. Pamiętaj, aby wyprać majtki, szorty lub strój jednoczęściowy po każdej kąpieli w morzu czy basenie. Jeśli nie masz pod ręką proszku do prania, użyj do tego zwykłego mydła lub żelu pod prysznic. Zadbaj o to, aby sucha i czysta bielizna nie miała kontaktu z brudnymi majtkami. Najlepiej przechowuj ją w osobnej plastikowej lub papierowej torbie.
Dbaj o higienę rąk!
W profilaktyce infekcji intymnej kluczową rolę odgrywa przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Pamiętaj, aby za każdym razem, gdy korzystasz z toalety, dokładnie umyć ręce, możesz też użyć specjalnego żelu antybakteryjnego, który jest dostępny w większości polskich drogerii. Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie przestrzegają zasad higieny. W rezultacie na klamkach, drzwiach czy baterii przy zlewie namnażają się niewidoczne gołym okiem potencjalne patogeny, w tym bakterie kałowe. Na dłoniach bardzo łatwo możesz przenieść je w miejsca intymne czy do przewodu pokarmowego.
Podczas menstruacji często wymieniaj tampony!
Jeśli nie chcesz, aby świąd i pieczenie pochwy popsuły ci wakacje, pamiętaj o tym, że podczas menstruacji należy szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych. Krew wraz ze złuszczonym endometrium w połączeniu z wysoką temperaturą stwarza dogodne warunki dla rozwoju patogenów. Aby nie dopuścić do pojawienia się stanów zapalnych pochwy, należy często zmieniać tampony i podpaski – najlepiej co dwie-trzy godziny. Równie istotne jest częste podmywanie przy użyciu łagodnego płynu do higieny intymnej, który nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Podczas menstruacji lepiej zrezygnować z kąpieli w morzu czy basenie.
Często bierz prysznic!
W egzotycznych krajach, gdzie żar leje się z nieba, organizm uruchamia mechanizmy mające zapobiec jego przegrzaniu. Jednym z nich jest wydzielanie potu. Niestety, stwarza on dogodne warunki dla namnażania bakterii na naszym ciele. Bardzo łatwo można przenieść je w okolice pochwy, warto pamiętać, że w trakcie upałów poci się niemal całe ciało, w tym pośladki. W związku z tym profilaktyka infekcji intymnych powinna obejmować także częste korzystanie z prysznica.
Zadbaj o układ moczowy!
Jeśli chcesz uniknąć infekcji intymnych, musisz zadbać też o zdrowie układu moczowo-płciowego. Niestety, cewka moczowa znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy, zatem łatwo można przenieść patogeny, dlatego lepiej wzmocnić ochronę i zażywać produkty zawierające dobre, ochronne bakterie kwasu mlekowego, które uzupełnią mikroflorę całego układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Powinnaś zwrócić też uwagę na kierunek, w jakim podcierasz się po każdym skorzystaniu z toalety. Należy robić to od przedsionka pochwy po cewkę moczową. Odpoczywając na egzotycznej plaży pamiętaj też o systematycznym nawadnianiu organizmu. Częste oddawanie moczu utrudnia bakteriom chorobotwórczym kolonizację cewki moczowej i tym samym chroni przed infekcjami układu moczowego, a pośrednio także przed stanami zapalnymi pochwy. Warto też włączyć do codziennej diety żurawinę lub sok z żurawiny. Te niepozorne owoce wywierają bowiem korzystny wpływ na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, ponieważ zapobiegają agregacji i przyleganiu do dróg moczowych bakterii z gatunku Escherichia coli, które są głównym sprawcą zakażeń bakteryjnych.
Uprawiaj bezpieczny seks!
Wakacyjna atmosfera przyczynia się do wzrostu libido, wolne od zmartwień i trosk nabieramy ochoty na seks. Warto jednak zadbać o to, aby nasze kontakty erotyczne były bezpieczne. Jeśli decydujesz się na zbliżenie z nowo poznanym mężczyzną, przed oddaniem się chwili przyjemności poinformuj partnera, żeby założył prezerwatywę. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko infekcji intymnej, ale też chroni przed dużo poważniejszymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV, rzeżączką i kiłą. Zwróć także uwagę, czy na narządach płciowych partnera nie występują owrzodzenia, sączące się rany, grudki mogące świadczyć o infekcji i chorobach zakaźnych. Wakacje kojarzą się z wolnością i przyjemnością, mimo to staraj się ograniczyć liczbę przygodnych partnerów seksualnych. Pamiętaj, nawet prezerwatywa nie daje 100-procentowej ochrony przed zakażeniem. Kondom może pęknąć, zsunąć się lub posiadać mikrouszkodzenia, z istnienia których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Wbrew obiegowej opinii seks oralny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w związku z tym przy tej formie aktywności seksualnej także powinnaś zadbać o to, aby partner założył prezerwatywę. Niezwykle ważna jest także zmiana prezerwatywy przy zmianie rodzaju aktywności seksualnej – seksu analnego na oralny itp.
Używaj sprawdzonych płynów do higieny intymnej!
Podczas wakacji nie należy zapominać o codziennej higienie intymnej. Jeśli nie masz okresu, wystarczy, że będziesz podmywać się dwa razy dziennie. W trakcie krwawienia miesięcznego odświeżać należy się częściej. Kluczową rolę w przypadku codziennej higieny intymnej odgrywa dobór odpowiedniego kosmetyku. Zawarte w nim składniki nie powinny naruszać naturalnej bariery ochronnej skóry i wpływać negatywnie na populację bakterii kwasu mlekowego zasiedlających pochwę. Te „dobre” mikroorganizmy przekształcają cukry w kwas mlekowy, który obniża pH miejsc intymnych. Większość patogenów nie potrafi rozwijać się w środowisku o kwaśnym odczynie, zatem bakterie kwasu mlekowego w naturalny sposób chronią nas przed infekcjami intymnymi. Niestety, czasem wskutek doboru nieodpowiednich kosmetyków przyczyniamy się do zmniejszenia ich populacji. U zdrowych kobiet bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus stanowią 97% wszystkich mikroorganizmów wchodzących w skład mikroflory pochwy. Gdy ich liczba zmniejsza się, wzrasta ryzyko infekcji intymnych. Do podmywania nie należy stosować mydła, ponieważ to charakteryzuje się zasadowym pH i może zaburzać fizjologiczny odczyn pochwy. Niewskazane jest także stosowanie żelu pod prysznic, ponieważ tego typu kosmetyki bardzo często zawierają sztuczne barwniki, komponenty zapachowe oraz silne detergenty – SLS i SLES, które mogą naruszać naturalną barierę ochronną miejsc intymnych.
Przykładem płynu do higieny intymnej, który nie tylko nie narusza naturalnej bariery ochronnej pochwy, ale promuje wzrost „dobrych” bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, jest emulsja prOVag®. Została ona opracowana z myślą o codziennej higienie intymnej kobiet, zwłaszcza alergików i dzieci powyżej 1. roku życia. Emulsja prOVag® zapobiega infekcjom intymnym, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację oraz nawilża miejsca intymne, jednocześnie eliminując nieprzyjemne zapachy. Jednocześnie jako jedyna na polskim rynku zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które hamują rozwój patogenów, w tym grzybów z rodzaju Candida, paciorkowców oraz bakterii Escherichia coli, przy jednoczesnej promocji wzrostu „dobrych” bakterii Lactobacillus. Emulsja prOVag® działa kompleksowo, jako preparat 3 w 1 myje, chroni i pielęgnuje miejsca intymne. Dzięki niej będziesz czuła się komfortowo w każdej sytuacji.
Dzięki obecności aloesu emulsja prOVag® wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry, jednocześnie ją nawilżając. Pantenol w połączeniu z alantoiną skutecznie łagodzi podrażnienia, a gliceryna likwiduje dyskomfort związany z suchością skóry. Z kolei kwas mlekowy pomaga zachować fizjologiczny, kwaśny odczyn pochwy, który zapobiega namnażaniu się niekorzystnych mikroorganizmów. Emulsja prOVag® nie zawiera konserwantów, SLS, SLES, mydła, sztucznych barwników oraz innych potencjalnych alergenów. Produkt ten został przebadany ginekologicznie i dermatologicznie na osobach zmagających się z alergią. Emulsja prOVag® została nagrodzona certyfikatem Zaufania Złoty Otis oraz SUPERMAMA Awords w 2015 r.
Emulsję prOVag® możesz bezpłatnie wypróbować, zgłaszając się do testów konsumenckich.
Skompletuj wakacyjną apteczkę!
W wakacyjnej apteczce oprócz środków opatrunkowych, przeciwbólowych i dezynfekujących nie może zabraknąć też preparatów pomocnych przy zwalczaniu pierwszych objawów infekcji intymnych. Przebywając na wczasach za granicą, prawdopodobnie nie będziesz miała możliwości umówienia się na wizytę u ginekologa. Na szczęście istnieją skuteczne środki dostępne bez recepty takie jak prOVag® żel, prOVag® kapsułki i lek inVag®, które pomogą ci zwalczyć pierwsze objawy stanu zapalnego pochwy.
Pierwsza linia obrony przed infekcjami intymnymi
prOVag® żel to produkt, który sprawdzi się jako pierwsza linia obrony przed zakażeniami intymnymi. Ten specjalistyczny wyrób medyczny może być stosowany zarówno wspomagająco przy leczeniu stanów zapalnych pochwy, jak i profilaktycznie w celu uniknięcia infekcji. prOVag® żel swoje działanie zawdzięcza skoncentrowanym metabolitom bakterii kwasu mlekowego, czyli związkom naturalnie wytwarzanym przez te mikroorganizmy, do których zaliczamy kwas mlekowy, bakteriocyny i aktywne kwasy organiczne. Substancje te wykazują aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą wobec mikroorganizmów najczęściej wywołujących infekcje intymne (m.in. Candida albicans, Candida glabrata, Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Streptococcus agalactiae).
Probiotyk doustny w profilaktyce stanów zapalnych pochwy
Do wakacyjnej apteczki spakuj też doustny probiotyk np. kapsułki prOVag®. Zawierają one żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus o udokumentowanym działaniu. Przyjmowanie doustnego preparatu probiotycznego pozwala odbudować i wzmocnić naturalną mikroflorę całego układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Szczepy hamują rozwój patogennych bakterii i grzybów np. takich jak E. coli, C. albicans, G. vaginalis. Jeśli planujesz urlop, jeszcze z 10 dni przed nim zacznij zażywać kapsułki prOVag®, które zawierają aż 3 szczepy żywych bakterii kwasu mlekowego, najlepiej dopasowane do mikroflory Polek. Jest to niezwykle istotne, bowiem probiotyki przynoszące świetne rezultaty za granicą, w Polsce mogą w ogóle nie wykazywać efektów klinicznych. W zależności od miejsca zamieszkania skład biocenozy pochwy jest nieco inny. W układzie moczowo-płciowym Europejek występują inne szczepy bakterii niż u Azjatek. Więcej informacji nt. produktów prOVag® znajdziesz na stronie internetowej www.provag.info.
Skuteczny lek w zapasie – szybka pomoc w leczeniu infekcji intymnych
Na wakacjach przydatny może okazać się także lek dostępny bez recepty, ponieważ w przypadku pojawienia się pierwszych objawów zakażenia należy działać szybko i korzystać ze sprawdzonych środków. inVag® to probiotyk ginekologiczny, który przynosi natychmiastowe rezultaty, ponieważ podaje się go dopochwowo, bezpośrednio w miejsce działania. Już po 15 minutach substancje aktywne zawarte w kapsułce zostają uwolnione i mają kontakt z nabłonkiem pochwy. Lek inVag® pomaga odbudować naturalną mikroflorę pochwy, która stanowi jej barierę ochronną. Stosuj go wspomagająco w stanach zapalnych pochwy oraz przy upławach. Preparat ten zawiera te same szczepy bakterii kwasu mlekowego, które występują w drogach rodnych Polek. inVag® został poddany szczegółowym badaniom, które potwierdziły jego skuteczność w przywracaniu i uzupełnianiu naturalnej mikroflory pochwy. Więcej informacji nt. leku inVag® znajdziesz na stronie internetowej www.invag.pl.
Tekst sponsorowany