Tampony czy podpaski – co wybrać?

podpaski

Środki higieniczne takie jak tampony czy podpaski są towarzyszami kobiet podczas miesiączki. Producenci oferują coraz to nowe rodzaje, zachęcając kobiety do ich kupowania.

Tampony

Tampony to alternatywa dla podpasek. Z pewnością mają wiele zalet, ale wciąż budzą u niektórych kobiet skrajne uczucia. Bez wątpienia są tak samo skuteczne jak podpaski. Ich wielką zaletą jest mały rozmiar. Dzięki temu każda kobieta może zachować dyskrecję i poczucie komfortu. W zależności od obfitości krwawienia, wybieramy rodzaj chłonności tamponu. Taki środek higieniczny należy zmieniać co 4-8 godzin. Tampony są wykonane z chłonnej bawełny. Posiadają sznureczek oraz aplikator, który ułatwia jego aplikację oraz zmianę. Prawidłowo założony nie powoduje dyskomfortu ani uczucia bólu. Kobiety nie muszą się też obawiać, że tampon utknie w pochwie lub się w niej zagubi. To raczej mało prawdopodobne sytuacje. W przypadku problemów ze znalezieniem sznureczka czy wyciągnięciem tamponu z pochwy, należy udać się do lekarza. Tampon jest dobrym środkiem dla osób aktywnych fizycznie. Jednak przy jego stosowaniu warto założyć wkładkę higieniczną.

Podpaski

Podpaski są starsze od tamponów, ale równie dobre co one. Wykonywane są z bawełny oraz innych chłonnych materiałów. Ich kształt z powodzeniem dopasujemy do swojej bielizny. Zasad a doboru podpasek jest podobna jak w przypadku tamponów. Należy zwrócić uwagę na obfitość krwawienia. Im większe miesiączki, tym lepsze będą podpaski o wysokiej chłonności. Dobrze założona i chłonna podpaska zabezpieczy naszą bieliznę przed przeciekaniem, tym samym chroniąc nas przed wpadką. Ten rodzaj środka zawiera specjalny klej, który pozwala przykleić podpaskę do bielizny. Ochronę dodatkowo wzmacniają skrzydełka. Przy mniej obfitych miesiączkach możemy wybrać podpaski bez skrzydełek. Wśród takich produktów znajdziemy podpaski z naturalnymi wyciągami roślinnymi, które łagodzą wrażliwe miejsca intymne. Podpaski mogą mieć też różny zapach, oraz kolor opakowania, dzięki czemu w torebce wyglądają dyskretnie. W ofercie producentów znajdziemy także specjalne podpaski an noc, które są dłuższe, by lepiej chronić przed przeciekaniem. Zmieniamy je co 3-4 godziny, bądź częściej, jeśli mamy taką potrzebę. Struktura podpaski została tak stworzona, by zamieniać wydzielaną krew w formę żelu, co zapewnia skuteczną ochronę oraz poczucie komfortu. tamponWażna jest także ich grubość. Im cieńsza podpaska, tym wyższe poczucie wygody i rak zmartwień na temat jej odznaczania się pod ubraniem. Większość tego typu środków ma grubość do 3 mm. To doskonała alternatywa dla osób, które obawiają się stosowania tamponów.

Co więc wybrać? Każdy z tych produktów jest odpowiedni i bezpieczny. Wybór należy do kobiety. To ona musi czuć się w pełni komfortowo podczas okresu. Nie ma znaczenia czy to będą tampony czy podpaski. Najważniejsze, aby przejść przez te trudne dni z jak najmniejszym bólem.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: