Robimy porządki w kosmetyczce

porządki w kosmetyczce

Początek roku to dobra okazja, by sprawdzić zawartość swojej kosmetyczki. Produkty kosmetyczne mają swoją datę przydatności, akcesoria się zużywają, a opakowania kosmetyków niszczą. Przegląd kosmetyczki pomoże zweryfikować jej zawartość. Dowiemy się, co wyrzucić, a co zatrzymać.

Wielkie porządki w kosmetyczce

Zawartość naszej kosmetyczki powinniśmy sprawdzać regularnie, co pozwala uniknąć sytuacji zakupu chociażby dwóch tych samych produktów. Niestety zbyt rzadko przeprowadzamy taki przegląd, przez co tracimy kontrolę, nad ilością kosmetyków, które posiadamy i które wciąż kupujemy. Raz na kilka miesięcy warto wysypać całą kosmetyczkę i sprawdzić dokładnie każdy produkt. Może się okazać, że większości w ogóle nie używamy bądź nawet nie pamiętamy o ich istnieniu. W temacie kosmetyków nie warto być sentymentalnym. Podkład sprzed 5 lat nie będzie nadawał się do użytku, więc rozsądnie pozbywajmy się danych produktów.

Pędzle do makijażu i inne akcesoria

Zaczynamy od akcesoriów, które umożliwiają nam wykonanie makijażu. Zużyte pędzle, które straciły większość włosia należy wyrzucić. Wszystkie nasze pędzle pierzemy, z użyciem specjalnego płynu lub zwykłego szamponu czy mydła, po czym odkładamy w pozycji leżącej do wyschnięcia. Nie wieszamy pędzli za włosie, nie zamaczamy też trzonka, by nie zniszczyć akcesoriów. Inne narzędzia, takie jak zalotka czy metalowe pilniczki mogą rdzewieć. Gdy zauważymy na nich ślady rdzy, pozbądźmy się ich i kupmy nowe. Zardzewiałe i brudne przedmioty mogą przyczynić się do podrażnień a nawet chorób skóry, więc nie warto ryzykować własnym zdrowiem i bezpieczeństwem. Akcesoria możemy odkazić w specjalnym płynie lub w alkoholu. Będą czyste i gotowe do użytku.

Kosmetyki do makijażu

Właśnie kosmetyki do makijażu stanowią większość zawartości naszej kosmetyczki. Kobieta zwykle nie poprzestaje na jednej szmince, ma ich kilka lub kilkadziesiąt. Do tego co chodzą jeszcze cienie do powiek, maskara, podkłady, pudry, róże, rozświetlacze, kredki….długo można by wyliczać. W praktyce okazuje się, że nie potrzebujemy aż trzech tuszy do rzęs czy pięciu podkładów. W takiej sytuacji, najlepiej zostawić sobie te produkty, z których rzeczywiście korzystamy. Ważne kosmetyki oddajmy mamie lub przyjaciółce, a resztę wyrzućmy. Każde opakowanie przetrzyjmy szmatką i sprawdźmy datę ważności. Dobrym sposobem na utrzymanie porządku i minimalizmu w kosmetyczce są paletki. Multifunkcyjne opakowania łączą w sobie kilka produktów, co pozwala zaoszczędzić miejsce, nie wspominając już o pieniądzach. Od razu zauważymy, że wykonanie codziennego makijażu stanie się o wiele bardziej proste i wygodne.

Kosmetyki pielęgnacyjne

kosmetyczkaTrzymanie kilku kremów do twarzy nie jest najlepszym pomysłem. Wystarczą nam maksymalnie dwa produkty – na dzień i na noc. Częste zmiany kremu mogą zaszkodzić naszej skórze, a tego przecież nie chcemy. Dokładnie sprawdźmy daty ważności wszelkich kremów i balsamów, ponieważ stosowanie tych przeterminowanych może skończyć się wysypką. Nie kupujmy tego typu produktów na zapas, bo nie zdążymy ich zużyć, a szkoda wyrzucać pieniądze w błoto. Kupujmy rozsądnie. Zniszczone opakowania mogą wpłynąć na stan produktu w środku, dlatego dziwny zapach czy kolor kremu powinien wzbudzić naszą czujność.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: