Kąpiel w fontannie – czy to higieniczne?

kąpiel w fontannie

Latem, gdy temperatury sprawiają, że nie da się wytrzymać gorąca, zimna woda wydaje się być istnym wybawieniem. Miejskie fontanny są więc obleganymi miejscami. Ale czy kąpiel w fontannie jest higieniczna?

Woda niekoniecznie czysta i sprawdzona

Główny Inspektorat Sanitarny nie ma obowiązku badać wody z miejskich fontann. Zbiorniki tego typu nie są wodą użytkową, nie używamy ich do picia, więc nie ma takiej potrzeby. Woda w fontannie nie jest filtrowana i bardzo rzadko wymieniania, o ile w ogóle do tego dochodzi. Mimo tego, fontanny są wręcz oblegane w sezonie wakacyjnym, szczególnie przez najmłodszych, którzy chłodzą w nich swoje ciała podczas beztroskiej zabawy. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają w fontannie. Kąpiel w niej absolutnie nie należy do higienicznych czynności. Co takiego kryją miejskie fontanny?

Bakterie i inne niebezpieczeństwa

Gołym okiem nie widzimy co takiego znajduje się w składzie wody z fontanny. Dopiero podczas specjalistycznego badania moglibyśmy dostrzec wszelkie bakterie i drobnoustroje. A nie jest ich tam mało. W takiej wodzie może być obecnych nawet kilkadziesiąt bakterii. Drobnoustroje i bakterie kałowe to tylko niektóre z nich. W fontannie kąpią się nie tylko najmłodsi, ale także zwierzęta, które z pewnością zostawiają po sobie ślad. Zaglądają tam też bezdomni. Skutkiem takiej kąpieli, która dla dziecka jest tylko niewinną zabawą, może być zatrucie pokarmowe czy zakażenie układu moczowego. Zakażenie dróg moczowych to najczęściej spotykany problem, związany z korzystaniem z takiej wody.

Ryzykowna kąpiel

kąpiel w fontannieWchodząc do fontanny ryzykujemy swoje zdrowie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyjście na basen, kąpielisko miejskie czy wypad nad jezioro. Pamiętajmy, że w żadnym z tych miejsc nie mamy gwarancji czystej wody, bo w dużej mierze zależy ona od zachowania higieny jej użytkowników. Jednak woda na basenie jest filtrowana, odpowiednio czyszczona i regularnie wymieniania. To więc bezpieczniejsze miejsce na kąpiel, niż fontanna na rynku. Pomijając kwestię zdrowia i higieny, kąpiel w fontannie jest w naszym kraju karalna. Za taką rozrywkę możemy otrzymać mandat karny, w wysokości do 250 zł. Prawo takie obowiązuje także w wielu krajach na świecie, więc dobrze się zastanówmy, zanim pod wpływem wakacyjnego klimatu, wskoczymy do okolicznej fontanny.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: