Jak nauczyć dziecko higieny?

jak-nauczyc-dziecko-higieny

Higiena jest podstawą zdrowego ciała każdego człowieka. Jak nauczyć dziecko higieny?

Higiena – duża sprawa

Odpowiednie podejście do higieny powinno być zakorzenione w świadomości każdego człowieka. Dbanie o ciało, jego regularne mycie to element naszego życia. Osoby dorosłe wiedzą jak ważna jest higiena osobista. Takie samo podejście powinny mieć dzieci. To rodzice i nauczyciele są osobami, które uczą jak dbać o higienę i dlaczego jest ona tak istotna.

Jak nauczyć dziecko higieny?

Zdrowe nawyki wynosimy z domu. Już od najmłodszych lat, dzieci uczą się na temat zasad higieny. Nie wszystkie chętnie przyswajają tego typu informacje. Aby nauczyć dziecko higieny warto wykorzystać kilka sposobów, które zachęcą każdego malucha do dbania o czystość ciała. Kreatywne rozwiązania sprawią, że nawyki zostaną szybko przyswojone.

Kolorowe akcesoria do mycia

Dbanie o higienę wcale nie musi być nudne. Wystarczy zadbać o odpowiednie akcesoria, które zainteresują dziecko i umilą czas mycia. Do kąpieli idealne będą kolorowe myjki i gąbki w oryginalnym kształcie. Tradycyjna, biała piana szybko zamieni się w kolorową za pomocą farbek do kąpieli lub pisaków. Zwykła kąpiel stanie się wspaniałą zabawą, której maluch będzie się sam domagał. Możemy także zadbać o specjalne zabawki do kąpieli, które z powodzenie będzie można zatapiać w wodzie. Oprócz mycia ciała, równie ważne jest szczotkowanie zębów. W tym celu przyda się szczoteczka, najlepiej kolorowa, z ulubionym bohaterem. W sklepach dostępne są nawet specjalne klepsydry czy minutniki, odmierzające czas mycia zębów, co pozwala na wyrobienie u dziecka zdrowego nawyku.

Miejsce w łazienceakcesoria-do-mycia

Świadomość własnego miejsca w łazience pomaga w nauce zasad higieny. Skoro dorośli mogą mieć miejsce w szafce, maluch równie powinien takie dostać. Warto zadbać o kolorowy wieszaczek i ręcznik. Dziecko będzie czuło, że jest tak samo ważne jak dorosły, więc chętniej będzie myło ręce czy zęby.

Dobry przykład

Dzieci naśladują zachowania dorosłych. To oni są pierwszymi osobami, na które zwracają uwagę. Gdy sami będziemy pokazywać jak ważna jest higiena i co należy robić, dzieci będą nas naśladować. Pokażmy jak prawidłowo myć zęby czy to, że należy umyć ręce przed każdym posiłkiem. Niech to będzie nasz wspólny rytuał, praktykowany każdego dnia.

PODZIEL SIĘ: