Jak walczyć z kamieniem nazębnym?
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Zdrowy i piękny uśmiech to nasza wizytówka. Jego wygląd może zepsuć kamień nazębny. Jak sobie z nim poradzić?
Estetyczny i zdrowotny problem
Kamień nazębny powstaje w wyniku odkładania się resztek jedzenia i wszelkich bakterii na płytce zębowej. Na jego kolor wpływ mają także liczne używki takie jak kawa, wino, herbata czy papierosy. Osad powstający na naszych zębach nie wygląda zbyt estetycznie. Długotrwały kamień może być twardy i trudny do usunięcia.
Dokładne szczotkowanie zębów
Mycie zębów pozwala na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, resztek pokarmów, bakterii oraz kamienia nazębnego. W celu codziennej ochrony zębów należy szczotkować je trzy razy dziennie, po posiłkach. Do tego celu warto użyć szczoteczki elektrycznej, która dokładniej wyczyści zęby niż manualna. Szczególną uwagę powinno się zwracać na językowe powierzchnie zębów dolnych. Nitkowanie zaś pomoże w oczyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni między zębowych.
Płyny do płukania jamy ustnej
Płyny do higieny jamy ustnej wzmacniają ochronę naszych zębów. Płukanki zapobiegają osadzaniu się kamienia na powierzchni płytki zębowej. Dodatkowo niszczą szkodliwe bakterie i pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny.
Odpowiednie pasty do zębów
W walce z kamieniem nazębnym pomogą odpowiednie produkty. Pasty wybielające usuną wszelkie przebarwienia i rozjaśnią odcień zębów. Możemy także spróbować specjalnych pasków wybielających, ale tylko jeśli nasze zęby nie są zbyt wrażliwe.
Unikanie używek
Używki takie jak papierosy, kawa czy herbata wpływają niekorzystnie na odcień naszych zębów. Przy kamieniu szczególnie musimy ich unikać. Na kolor zębów nie działa dobrze także czerwone wino. Dla pięknego uśmiechu warto z niego zrezygnować.
Dentystyczne usuwanie kamienia
*Często nawet najbardziej dokładne szczotkowanie nie wystarczy aby pozbyć się niechcianego nalotu*. Osadzający się na zębach kamień usunie stomatolog. Zwykle zabieg wykonuje się skalerem ultradźwiękowym lub metodą piaskowania. Wykonanie usuwania kamienia nazębnego na kasę chorych przysługuje każdemu pacjentowi raz w roku. Prywatna usługa może kosztować nas nawet 250 zł w specjalistycznych gabinetach dentystycznych.